Performance management of green sustainable building based on topsıs technique
- Tez No: 828574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilgi İletişim Teknolojisi (BİT) faktörleriyle ilişkili yönetim faktörlerine dayalı yeşil bina inşaat projelerini yönetme ve kontrol etme sorunu, son yıllarda ana zorluk olarak kabul edilmiştir. Bunun için bu çalışma, Irak'ta bilgi iletişim teknolojisi (ICT) kullanılırken yeşil sürdürülebilir bina inşaatı başarı faktörlerinin etkisini araştırmıştır. Bu çalışmanın metodolojisi Delphi yöntemi ile başlamış ve ilgili araştırmalara ve uzman bakış açılarına dayanmaktadır. seçilen faktörler, yönetim faktörleri için on sekiz ve BİT faktörleri için on idi. Daha sonra sonuçları test etmek ve faktörleri azaltmak için TOPSIS yöntemine tabi tutulur. Zayıf TOPSIS sıralama sonuçları göz ardı edilip faktörler azaltıldıktan sonra, inşaat projelerinin başarı faktörleri kullanılarak faktörler değerlendirilmiş ve test edilmiştir. Sonuçlar, Karmaşıklık ve katı gerekliliklerin BİT kullanan Kaynak yönetimi (işçilik, malzeme ve ekipman) ile ilişkili olduğunu, Pazar talebi eksikliğinin BİT kullanılan Teknik hesaplama ile ilişkilendirildiğini, Yetersiz derecelendirme sistemleri ve BİT kullanan Satın Almalar ve faturalama ile ilgili mevcut programların Eksik olduğunu gözlemledi. . BİT ve yetersiz derecelendirme sistemleri ve Satın Almalarla ilişkili mevcut programlar kullanan Site yönetimi ve güvenliği ile ilgili veritabanları ve bilgiler; Ve BİT kullanarak faturalama, yeşil ve sürdürülebilir inşaat projelerinde etkili olan ana faktördü.
Özet (Çeviri)
The problem of managing and controlling the green building construction projects based on the management factors correlated with Information Communication Technology (ICT) factors considered a main challenge in the recent years. for that, this study investigated the effect of green sustainable building construction successes factors when using information communication technology (ICT) in Iraq. the methodology of the present work started with the Delphi method and depending on relevant research and expert perspectives. the selected factors were eighteen for management factors and ten for ICT factors. then, the results subjected to TOPSIS method to test and reduce the factors. after reducing the factors by ignoring the weak TOPSIS ranks results, the factors evaluated and tested using the success factors of construction projects. the results observed that Complexity and rigid requirements correlated with Resources management(labor, material, and equipment) using ICT, Lack of market demand correlated with Technical calculation using ICT, Insufficient rating systems and available programs correlated with Purchases and invoicing using ICT, Lack of databases and information correlated with Site management and security using ICT and Insufficient rating systems and available programs correlated with Purchases and invoicing using ICT were the main effective factors in the green and sustainable construction projects