Antibacterial multilayer hydrogel wound dressing
Antibakteriyel özellikle çok katmanli hidrojel yara örtüleri
- Tez No: 828581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA BAL ÖZTÜRK, PROF. DR. OKŞAN KARAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Yönetimi, Microbiology, Engineering Sciences, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tüm yara türlerinde, özellikle kronik yaralarda bakteriyel enfeksiyonlar iyileşmeyi tehlikeye atabilir ve yaşamı tehdit eden riskler oluşturabilir. Antibakteriyel yara örtülerinin kullanımı son zamanlarda artmıştır. Etkili bir yara örtüsü ağrısız olmalı, nemi yönetmeli ve antibakteriyel özelliklere sahip olmalıdır. Bu tez çalışmasında enfeksiyon kontrolü, nem yönetimi ve yara iyileşmesi için çok fonksiyonlu antibakteriyel çok katmanlı hidrojel yara örtüsü geliştirildi. Çok katmanlı yara örtüleri solvent döküm kullanılarak üç kat olarak hazırlandı. Üst katmanlar (kappa karragenan ve kayısı çekirdeği kabuğu ekstraktı kullanılarak sentezlenen yeşil gümüş nanopartiküller, AgNP'ler) mikroorganizmalar için nemli kontrol fiziksel bariyeri sağlar. İlaç yüklü polivinil alkol/kitosan bazlı orta katman, kontrollü ilaç salınımı yapabilen ve yapıya dayanıklılık kazandıran bir katman olarak tasarlandı. Lidokain model ilaç olarak kullanıldı. Alt katman (hyaluronik asit ve ovalbümin), kontrollü ilaç salınımı ve yara iyileşmesi için kontrol membranı görevi görür. Çok katmanlı yara pansumanlarının nihai özelliklerinin etkisini görmek için formülasyonda farklı miktarlarda AgNP kullanıldı. Filmler FTIR analizi ile karakterize edildi. pH 7,4 olan PBS çözeltisinde şişme ve bozunma özellikleri değerlendirilirken, kütle kalınlığı ve pH gibi fiziksel özellikler de değerlendirildi. Su buharı geçirgenliği ASTM E96-00 standartlarına uygundur. İn vitro ilaç salım profilleri pH 7,4'te incelenmiştir. Sitotoksisite ve yara iyileşme potansiyeli, MTT ve çizik analizleri kullanılarak NIH/3T3 hücreleri üzerinde test edildi ve hemokompatibilite araştırıldı. Sonuç olarak geliştirilen çok katmanlı hidrojelin tasarımı ve formülasyon içeriğinin yara iyileşme sürecine yardımcı olacak ideal özelliklere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial infections, especially in chronic wounds, can compromise recovery and pose life-threatening risks. The usage of antibacterial topical wound dressings has recently grown. An effective wound dressing should be painless, manage moisture, and have antibacterial properties. In this thesis study, multifunctional antibacterial multilayer hydrogel wound dressing were developed for infection control, moisture management, and wound healing. Multilayer wound dressings were prepared as three layers using solvent casting. The upper layers (kappa carrageenan and green synthesized silver nanoparticles using apricot kernel skin extract, AgNPs) provide the moist control physical barrier for microorganisms. Drug-loaded polyvinyl alcohol/ chitosan-based middle layer was designed as a layer capable of controlled drug release and adding strength to the structure. Lidocaine was used as a model drug. The lower layer (hyaluronic acid and ovalbumin) serves as the controlling membrane for controlled drug release and wound healing. Different amounts of AgNPs were used in the formulation to see the effect of the final properties of multilayer wound dressings. Films were characterized by FTIR analysis. Swelling and degradation properties were evaluated in pH 7.4 PBS solution, while physical attributes such as mass thickness and pH were assessed. Water vapor permeability followed ASTM E96-00 standards. In-vitro drug release profiles were studied at pH 7.4. Cytotoxicity and wound healing potential were tested on NIH/3T3 cells using MTT and scratch assays, and hemocompatibility was explored. In conclusion, it has been determined that the design and formulation content of developed multilayered hydrogel possess ideal properties to assist in the wound healing process.