Preparation and characterization of poly(2-alkyl-2-oxazoline)-based platforms for biological applications
Biyolojik uygulamalar için poli(2-alkil-2-oksazolin)-temelli platformların hazırlanması ve tanımlanması
  1. Tez No: 919202
  2. Yazar: DİLARA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM EREL GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, çeşitli biyolojik uygulamalar için sıcaklığa duyarlı poli(2-izopropil-2-oksazolin) (PiPOX) ve pH'ye duyarlı tanik asit (TA) kullanarak katman-katman (LbL) kendiliğinden yapılanma tekniği ile yüzeylerin işlevselleştirilmesini amaçladı. Çalışmanın birinci kısmında, PiPOX ve TA kullanarak fiziksel hidrojellerin LbL modifikasyonu ve LbL hidrojellerin ikili uyarana cevap verebilen ve ikili ilaç salımı yapabilen platformlar olarak antibakteriyel uygulamalar için kullanım potansiyeli incelendi. Aljinat (ALG)/Ca2+ hidrojel model bir destek malzemesi olarak, siprofloksasin (CIP) ve kurkumin (CUR) ise model ilaçlar olarak kullanıldı. CUR, CaCO3 mikroparçacıklarına yüklendi ve jelleşme esnasında hidrojellere dahil edildi. CIP ise çok-katmanlar arasına entegre edildi. LbL modifikasyonu, jelin daha fazla şişmesine sebep oldu, jele sıcaklık duyarlılığı kattı, pH 7.4'te artan sıcaklık ile birlikte daha yüksek miktarda ilaç salımı sağladı ve sıcaklıktan bağımsız olarak asidik ortamda salınan ilaç miktarının azalmasına neden oldu. Jellerin antibakteriyel aktivitesinin hem Escherichia coli (E. coli) hem de Staphylococcus aureus (S. aureus)'a karşı pH 7.4'te pH5.5'e göre daha fazla olduğu bulundu. CIP ve CUR, birleşimsel bir şekilde etki göstererek E. coli'ye karşı antibakteriyel aktiviteyi artırdı. Çalışmanın ikinci kısmında PiPOX, TA, glukoz oksidaz (GOx), bayır turpu peroksidazı (HRP) ve poli(L-lisin) (PLL)'yi yapı taşı olarak kullanarak bölmelendirilmiş LbL mikrokapsüllerin hazırlanması gösterildi. Kapsüllerin uyarıya-tepki veren mikroreaktörler olarak kullanım potansiyeli ve sıcaklık/pH'nin ardışık enzimatik tepkimeler üzerine etkisi incelendi. pH 5.5'te ardışık enzimatik aktivitenin pH 7.4'e kıyasla daha yüksek olduğu belirlendi. Enzimatik aktivite, PiPOX'un kritik sıcaklığına (37 °C) yaklaştıkça arttı. Enzim bölmeleri arasındaki PiPOX katman sayısı arttıkça, çok-katmanlı kapsül duvarında sıcaklıkla tetiklenen konformasyonel değişimin ardışık enzimatik aktiviteye etkisinin daha belirgin hale geldiği tespit edildi. LbL kapsüllerle inkübe edilen HeLa hücreleri yüksek canlılık oranı gösterdi ve kapsüller hücre membranı ile belirgin bir etkileşim sergiledi. Sonuç olarak, bu çalışma ile çeşitli yüzeylerin PiPOX/TA ile işlevselleştirilmesi ve elde edilen çok-katmanlı polimer platformlarda yapı-özellik ilişkisinin anlaşılması üzerine temel bilgi üretildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to use temperature-responsive poly(2-isopropyl-2-oxazoline) (PiPOX) and pH-responsive tannic acid (TA) to functionalize surfaces through layer-by-layer (LbL) self-assembly technique for various biological applications. The first part of the study reports on LbL modification of physical hydrogels using PiPOX and TA and examines the potential of the LbL hydrogels as dual responsive dual drug releasing platforms for antibacterial applications. Alginate (ALG)/Ca2+ hydrogel was used as a model template, whereas ciprofloxacin (CIP) and curcumin (CUR) were used as model drugs. CUR was incorporated into CaCO3 microparticles and embedded into the hydrogels during gelation, while CIP was included within the multilayers. LbL modification led to greater swelling, imparted temperature-responsiveness, provided enhanced drug release with increasing temperature at pH 7.4 and reduced drug release at acidic conditions regardless of the temperature. The antibacterial activity was found to be greater at pH 7.4 than pH 5.5 against both Escherichia coli (E. coli) and Staphylococcus aureus (S. aureus). CIP and CUR acted in a combinatorial manner and enhanced antibacterial activity against E. coli. The second part of the study reports on the preparation of compartmentalized LbL microcapsules using PiPOX, TA, glucose oxidase (GOx), horseradish peroxidase (HRP) and poly(L-lysine) (PLL) as building blocks. The potential use of capsules as stimuli-responsive microreactors and the effects of temperature/pH on the enzymatic cascade reactions were examined. Enzymatic cascade activity was greater at pH 5.5 than that at pH 7.4. The enzymatic activity enhanced when the temperature (37 °C) approached the critical temperature of PiPOX. The effect of temperature-induced conformational changes within the multilayer capsule wall on the enzymatic cascade activity was more remarkable when the number of PiPOX layers between the compartments was increased. HeLa cells incubated with LbL capsules showed high level of viability and capsules demonstrated marked association with the cell membrane. Overall, this study generated fundamental knowledge on functionalization of various surfaces using PiPOX/TA and understanding the structure-property relationship in the resulting multilayer polymer platforms.