Madde bağımlılığı olan yetişkinlerin besin ögeleri alımları, beslenme kalitelerinin değerlendirilmesi ve bağımlılık şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of nutrient intake, assessment of dietary quality, and relationship with addiction severity in adults with substance addiction
  1. Tez No: 828582
  2. Yazar: EDA NUR ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma madde bağımlısı yetişkinlerin besin tüketimleri, ortalama besin ögesi yeterlilik oranı (Mean Adequacy Ratio, MAR) ile belirlenen diyet kalitesi ve Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) ile ilişkisi ortaya konması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya Kayseri Devlet Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) kliniğinde yatan 53 madde bağımlısı (Çalışma Grubu) ve 46 sağlıklı yetişkin (Kontrol Grubu) katılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, besin tüketimleri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları araştırmacı tarafından yüz yüze anket aracılığıyla kaydedilmiştir. Katılımcıların günlük enerji ve besin öğeleri alımları hesaplanmış ayrıca madde bağımlısı bireylere BAPİ öz bildirim formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between substance-dependent adults' dietary consumption, diet quality assessed by Mean Adequacy Ratio (MAR), and Addiction Profile Index (BAPİ). The study included 53 substance-dependent individuals (study group) and 46 healthy adults (control group) admitted to the Alcohol and Substance Addiction Treatment Center clinic at Kayseri State Hospital. Socio-demographic characteristics, dietary intake, anthropometric measurements, and biochemical findings of participants were recorded through face-to-face interviews by the researcher. Daily energy and nutrient intake of participants were calculated, and the BAPİ self-report form was administered to substance-dependent individuals.