İridyum katalizli hidrojen transfer tepkimeleri
Iridium catalyzed hydrogen transfer reactions
  1. Tez No: 828580
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA GÜLCEMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, imidazol iskeletinin sırt kısmı (4,5-konumu) ve N atomları, üzerinde farklı elektronik etkilere sahip fonksiyonel gruplar ile modifiye edilerek NHC ligantlarının ve bu ligantlardan elde edilen NHC-Ir komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra sentezlenen Ir–NHC komplekslerinin farklı fonksiyonel gruplara sahip ketonların transfer hidrojenasyonalcohol tepkimeleri üzerindeki aktiviteleri incelenmiştir. Ayrıca tez çalışması kapsamında sentezlenen Ir–NHC komplekslerinin elektronik özelliklerinin ketonların transfer hidrojenasyon tepkimesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Katalitik denemelerde, 14 farklı fonksiyonel gruba sahip keton ve benzaldehit başlangıç maddeleri kullanılarak %42- %99 oranlarında değişen izole verimler ile ikincil alkol ve birincil alkol ürünleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the backbone (4,5-position) and N atoms of the imidazole skeleton were modified with functional groups possessing different electronic effects to synthesize and characterize NHC ligands and NHC-Ir complexes derived from these ligands. Subsequently, the activities of the synthesized Ir-NHC complexes were investigated in transfer hydrogenation reactions of ketones with different functional groups. Additionally, the influence of the electronic properties of the synthesized Ir-NHC complexes on the transfer hydrogenation reaction of ketones was studied within the scope of this thesis.In the catalytic experimants, secondary and primary alcohols were obtained with isolated yields ranging from 42% to 99%, using ketones and benzaldehydes with 14 different functional groups as starting materials.