Stomalı hastalarda gülme terapisinin benlik saygısı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of laughter therapy on self-esteem and quality of life in patients with stoma
  1. Tez No: 828584
  2. Yazar: HATİCE MERVE ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma, stomalı hastalarda gülme terapisinin benlik saygısı ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmanın evrenini Kasım 2021-Nisan 2023 tarihleri arasında Kolostomi ve Ostomililer Derneği aracılığı ile ulaşılan 192 hasta oluşturdu. Çalışma kriterlerine uyan 74 hasta (37 deney grubu, 37 kontrol grubu) örnekleme dahil edildi. Deney ve kontrol grubundaki bireyler blok randomizasyon yöntemiyle gruplara ayrıldı. Araştırma verileri toplanmadan önce etik kurul ve kurum izinleri alındı. Ayrıca katılımcılardan da izin alındı. Deney grubundaki bireylere whatsapp görüntülü konuşma yöntemi ile haftada bir olmak üzere toplam 4 seans gülme terapisi uygulandı. Kontrol grubundaki bireyler ile ise ön testten 2 hafta sonra telefon görüşmesi yapıldı. Deney ve kontrol grubunun verileri ön test, son test ve izlem olmak üzere 3 kez değerlendirildi. Veriler Bireysel Özellikler Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Umut Merkezi Ostomi Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak telefon görüşmesi ile toplandı. Bulgular: Araştırmadaki kontrol ve deney grubundaki katılımcıların bireysel ve stoma ile ilgili özelliklerine göre gruplar arası anlamlı bir fark belirlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to assess the effects of laughter therapy on self-esteem and quality of life in patients with stomas. Method: The study population consisted of 192 patients reached through the Colostomy and Ostomates Association between November 2021 and April 2023. Seventy-four patients meeting the study criteria (37 in the experimental group, 37 in the control group) were included in the sample. Participants in the experimental and control groups were divided into groups using block randomization. Ethical committee and institutional permissions were obtained before collecting research data. Additionally, consent was obtained from the participants. The individuals in the experimental group received a total of 4 sessions of laughter therapy via WhatsApp video calls, once a week. On the other hand, the individuals in the control group had a phone call two weeks after the pre-test. Data from the experimental and control groups were evaluated three times: pre-test, post-test, and follow-up. Data were collected through phone calls using the Individual Characteristics Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, and Central Hope Scale Ostomy Life Quality Scale. Findings: There was no significant difference between the groups in term of the individual and stoma-related characteristics of the participants in the control and experimental groups in the research.