İntramüsküler aşı uygulamalarında aşı uygulama sırasının 2-4 aylık bebeklerde ağrı düzeyi ve ağlama süresine etkisi
The effect of vaccine administration sequence in intramuscular vaccine applications on pain level and crying time in babies of 2-4 months
- Tez No: 828583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, intramüsküler aşı uygulamalarında aşı uygulama sırasının 2-4 aylık bebeklerde ağrı düzeyi ve ağlama süresine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Tokat İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 15 Temmuz Şehitler ve 75.Yıl Aile Sağlığı Merkezlerinde 80 bebekle yapılmıştır. Araştırmada, önce beşli karma aşısı sonra pnömokok aşısı uygulanan grup (n=40) ve önce pnömokok aşısı sonra beşli karma aşısı uygulanan grup (n=40) olmak üzere iki girişim grubu bulunmaktadır. Tabakalandırma ve bloklu randomizasyon yöntemi ile gruplar cinsiyet açısından eşleştirilip her gruba eşit sayıda 20 kız ve 20 erkek bebek dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri; Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Ağrı Ölçeği (NIPS), Pulse Oksimetre Cihazı ve Video Kaydı kullanılarak elde edilmiştir. Bebeklerin ağrı düzeyleri, araştırmacıdan bağımsız olan ağrı uzmanı tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurulundan ve araştırmanın yürütüldüğü kurumdan yazılı izinler alınmıştır. Bebeklerin tanıtıcı bilgileri, girişim grupları arasında istatistiksel olarak benzerlik göstermektedir (p>0.05). Araştırmada önce pnömokok aşısı uygulanan bebeklerin işlem sonrasındaki ağrı puanları, işlem sırasındaki ağrı puanlarına göre anlamlı ölçüde daha düşük bulunmuştur (p0.05). Araştırmada önce beşli karma aşısı uygulanan bebeklerin işlem sırasındaki ve sonrasındaki ağrı puanları ve ağlama süreleri diğer girişim grubundaki bebeklere göre anlamlı ölçüde daha düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in randomized controlled experimentally to determine the effect of the order of administration of the vaccine in intramuscular vaccine applications on pain level and crying time in babies 2-4 months. The research was conducted with 80 babies in the 15 July Martyrs and 75th Year Family Health Centers affiliated to the Tokat Provincial Health Directorate. The research includes two groups of interventions: the group in which five combined vaccines were administered followed by the pneumococcal vaccine (n=40) and the group in which five combined vaccines were administered after the pneumococcal vaccine (n=40). By stratification and blocky randomization, the groups were matched in terms of gender and an equal number of 20 female and 20 male infants were included in each group. Data of the research; The Baby Introductory Information Form was obtained using the Neonatal Infant Pain Scale (NIPS), Pulse Oximeter Device and Video. The infants' pain levels were assessed by the pain specialist, who was independent of the researcher. In order to conduct the research, written permissions were obtained from the ethics committee and the institution where the research was conducted. The descriptive information of the babies is statistically similar between the intervention groups (p>0.05). In the study, post-procedure pain scores of babies who received pneumococcal vaccine first were found to be significantly lower than their pain scores during the procedure (p0.05). In the study, the pain scores and crying durations of babies who received the quintuple vaccine firstly during and after the procedure were found to be significantly lower than the babies in the other intervention group (p0.05).