Büyük cerrahi girişim geçiren hastaların hemşirelik bakımı gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of nursing care needs of patients undergoing major surgery
  1. Tez No: 828587
  2. Yazar: AYNUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, büyük cerrahi girişim geçiren hastaların hemşirelik bakımı gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı. Çalışma özel bir üniversite hastanesinin cerrahi kliniklerinde bakım veren 111 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri;“Hemşire Bilgi Formu”,“Hasta Bilgi Formu”,“Perroca Hasta Sınıflandırma Ölçeği”ile toplandı. Veriler; büyük cerrahi girişim geçirmiş ve ameliyat sonrası 1. gününde olan hastalara bakım veren hemşirelerden, yatan hasta servislerinde araştırmacı tarafından, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin toplanması 10-15 dakika arasında tamamlandı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edildi. Hastaların hemşirelik bakımı gereksinimlerini belirleyen hemşirelerin; yaş ortalamasının 25,51±2,21 yıl, %83,8'inin kadın, %94,6'sının lisans mezuniyet derecesine sahip olduğu ve %78,4'ünün ortalama 33,72±20,90 aydır servis hemşiresi olarak görev yaptığı bulundu. Hastaların Perroca Hasta Sınıflandırma Ölçeği'ne göre“orta düzey üstü (20,50±4,86)”bakım gereksinimlerinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a descriptive study to determine the nursing care needs of patients undergoing major surgical intervention. The study was conducted with 111 nurses providing care in the surgical clinics of a private university hospital. The data were collected using the“Nurse Information Form”,“Patient Information Form”and“Perroca Patient Classification Scale”. The data were collected by the researcher in inpatient wards by face-to-face interview method from nurses caring for patients who had undergone major surgical intervention and were on the first postoperative day. Data collection was completed between 10-15 minutes. The obtained data were analyzed using appropriate statistical methods. It was observed that the mean age of the nurses who determined the nursing care needs of the patients was 25.51±2.21 years, 83.8% were female, 94.6% had a bachelor's degree, and 78.4% had been working as ward nurses for an average of 33.72±20.90 months. According to the Perroca Patient Classification Scale, the patients were found to have“above intermediate level (20.50±4.86)”care needs.