Amaranth yağı içeren topikal uygulamaya yönelik kozmesötik etkili formülasyonların geliştirilmesi
Development of formulations containing amaranth oil with comeseutic effect for topical application
- Tez No: 828586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bitkisel yağlar, birçok biyolojik aktiviteye sahip oldukları için kozmetik endüstrisindeki faydalı etkileri ile tanınmaktadır. Amaranth yağı (Amaranthus cruentus yağı), yüksek skualen içeriği (önemli bir antioksidan ve antimikrobiyal ajan) yaygın olarak tanınan bir bitkisel yağdır. Amaranth yağı, özellikle linoleik ve oleik asitler gibi bol miktarda Ω-yağ asitleri fitosteroller ve tokoferoller olmak üzere zengin kimyasal bileşime sahip biyoaktif doğal bir yağ olarak kabul edilmektedir. Ω-6 ve 9 yağ asitlerindeki üstün içerik, cilt üzerinde yararlı bir gençleştirici etki, yumuşatıcı ve yenileyici bir cilt etkisi (yara iyileştirici etki) ve artan hidrasyon etkisi sağlamaktadır. Amaranth yağından gelen skualen, ciltte serbest radikal oksidatif hasarını önemli ölçüde azaltır. Ayrıca, amaranth yağı fraksiyonlarındaki fitosterollerin, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiler sahip oldukları bildirilmiştir . Bu tez çalışmasında, cilt yarası ve skar görünümünün iyileştirilmesine destek olacak, amaranth yağı içeren etkinliği ve güvenliliği ispatlanmış kozmetik bir nanoemüljel formülasyonunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle amaranth sabit yağının türevlendirme işlemlerinin ardından yağ asit kompozisyonu açısından standardize edilmiş ve bu standardizasyon Gaz Kromatografisi yöntemiyle birlikte farklı dedektörler kullanılarak (Diyot array dedektör (DAD), Kütle Spektrometresi (KS) vb.) detaylı olarak ortaya konmuştur. Ardından, standardize edilmiş amaranth yağı içeren dermatolojik nanoemüljel formülasyonları, ultrasonik emülsifikasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonlara hızlandırılmış stabilite testleri olan santrifüj ve termal testler uygulanarak, kinetik ve termodinamik stabilite açısından ön bir değerlendirme yapılmıştır. Bu testler neticesinde stabil kalan nanoemüljeller seçilmiştir ve 3 ay boyunca fizikokimyasal stabiliteleri değerlendirilmiştir. Son olarak, stabilite testlerinin ardından en uygun bulunan ve optimize edilmiş nanoemüljel formülasyonunun in vitro sitotoksisite (MTT Testi) ve in vitro etkinlik testleri (antimikrobiyal aktivite ve yara iyi edici etki (scratch assay)) yürütülerek, geliştirilen nanoteknolojik formülasyonun hasarlı ciltte kullanımının potansiyel etkilerinin ispatlanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vegetable oils are known for their beneficial effects in the cosmetic industry as they have many biological activities. Amaranth oil (Amaranthus cruentus oil) is a vegetable oil widely recognized for its health properties with its high squalene content (an important antioxidant and antimicrobial agent). Amaranth oil is recognized as a bioactive natural product with abundant chemical composition in Ω-fatty acids, especially linoleic and oleic acids, phytosterols and tocopherols . The superior content in Ω-6 and 9 fatty acids leads to a beneficial rejuvenating effect on the skin, a softening and regenerating skin effect (wound healing effect) and increased hydration effect. Squalene from amaranth oil significantly reduces free radical oxidative damage to the skin. Furthermore, phytosterols in amaranth oil fractions have been reported to anti inflammatory and antimicrobial effects . In this thesis, it is aimed to develop a cosmetic nanoemulgel formulation containing amaranth oil with proven efficacy and safety, which will support the improvement of skin wound and scar appearance. For this purpose, firstly, amaranth fixed oil was standardized in terms of fatty acid composition after derivatization processes and this standardization was demonstrated in detail by using Gas Chromatography method with different detectors (Diode array detector (DAD), Mass Spectrometer (KS) etc.). Then, dermatological nanoemulgel formulations containing standardized Amaranth oil were prepared using the ultrasonic emulsification method. A preliminary evaluation was made in terms of kinetic and thermodynamic stability by applying accelerated stability tests, centrifuge and thermal tests to the prepared formulations. As a result of these tests, stable nanoemulgels were selected and their physicochemical stability was evaluated for 3 months. Finally, after stability tests, it was provided to demonstrated the potential effects of the use of the developed nanotechnological formulation on damaged skin by conducting in vitro cytotoxicity (MTT Test) and in vitro efficacy tests (antimicrobial activity and wound healing effect (scratch assay)) of the most suitable and optimized nanoemulgel formulation.