Ülseratif kolitli hastalarda ameliyat olanlarla olmayanların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
The quality of life of patients having undergone an operation for ulcerative colitis and that of patients treated on drugs
- Tez No: 156268
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, ülseratif kolit nedeniyle ameliyat olanlarla ilaç tedavisi gören hastalan, yaşam kaliteleri ve etkileyen faktörler açısından retrospektif olarak karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı B Servisinde ülseratif kolit nedeniyle cerrahi girişim uygulanan (total proktokolektomi ileo-anal J pouch anastomoz yapılan-IPAA) hastalar ile aynı hastanenin İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takip edilmekte olan ve ilaç tedavisi gören toplam 55 hasta araştırma kapsamına alındı. Verilerin toplanmasında, literatür önerisi doğrultusunda ameliyat olanlar ve olmayanlar için ayrı ayrı hazırlanmış hasta bilgi formu, yaşam kalitesi ölçeği (SF 36) ile geçerli ve güvenilir bulunan (Cleveland Global Quality of Life (CGQL) - Fazio Score) ölçeği kullanıldı. Araştırma sonuçları istatistik uzmanı tarafından bilgisayar ortamında değerlendirildi. Veri analizinde ; SPSS programı ile ortalama, standart sapma, Student t, Mann Whitney U, Mc Nemar, Ki-Kare ve Fisher Exact Ki-Kare testleri kullanıldı. Yapılan değerlendirmede ;.
Özet (Çeviri)
The Quality Of Life Of Patients Having Undergone An Operation For Ulcerative Colitis And That Of Patients Treated On Drugs. Definitive and retrospective in nature, this research was aimed at comparing patients having undergone an operation for ulcerative colitis with those treated on drugs. The comparisons made during the course of this study involved the quality of life of such patients and other factors affecting it. The study was carried out on 55 patients in two different departments of the Istanbul Medical Faculty, Istanbul University. Some of these patients had been operated on for ulcerative colitis (total proctocolectomy ileo-anal J pouch anastomosis -IPAA) in the B- Service of the General Surgery Department, and others were receiving medication in the Internal Diseases Department. In collecting data, the below tools were made use of: a patient information form prepared separately in the light of literature for those who were operated on and for those who were not; The MOS 36 Item Short Form Health Survey-SF 36, and The Cleveland Global Quality of Life (CGQL) Score - Fazio Score, which was tested for validity and reliability. The data obtained from this study were analysed by means of the SPSS programme. Along with the usual statistical methods (average, standard deviation), the below tests were also made use of in analysing the data: Student t; Mann Whitney U; Mc Nemar; chi- square and Fisher Exact Chi-Square. The results are as follows:.