Ratlarda sisplatin ile oluşturulan deneysel akut böbrek hasarında H2S donörü NaHS ve kükürtlü kayısının koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective effectiveness of H2S donor NaHS and sulfur apricot in experimental acute renal damage induced by cisplatin in rats
  1. Tez No: 828590
  2. Yazar: NİHAN ÇELİKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BATÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ratlarda sisplatin ile oluşturulan deneysel akut böbrek hasarında Hidrojen Sülfür (H2S) donörü Sodyum Hidrosülfür (NaHS) ve kükürtlü kuru kayısının koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 40 adet (250-350g, 3-5 aylık, erkek) Wistar Albino sıçanlardan her grupta 10 sıçan olacak şekilde dört grup halinde gruplandırıldı: Kontrol grubu, sisplatin (20 mg/kg) grubu, siplatin+kükürtlü kayısı grubu ve sisplatin+NaHS (100 μmol/kg) grubu olarak belirlendi. SOD, CAT, GPx ve CSE enzimlerin aktiviteleri ile MDA, GSH ve GSSG düzeyleri spektrofotometrik yöntemler kullanılarak manuel olarak ölçüldü. Kreatinin, Üre, Na, Cl, K, Ca düzeyleri ile AST ve ALT düzeyleri biyokimya otoanalizörü yardımıyla kit kullanılarak ölçüldü. Kan antiplatelet aktivite ölçümü Chrono Log Antiplatelet Analyzer 200 sistemi kullanılarak ristosetin ve adenozin difosfat (ADP) kiti yardımıyla ölçüldü. Böbrek dokularının histolojik incelemeleri yapıldı. Bulgular: Kontrol grubuna göre sisplatin grubunda böbrek dokusunda antioksidan enzim aktivitelerinde (CAT, CSE) ile MDA düzeyinde istatiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Aynı durum SOD ve GPx enzim aktivitelerinde de gözlenmiş, ancak istatiksel olarak anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the protective efficacy of H2S donor NaHS and sulphurous dried apricots in experimental acute kidney injury induced by cisplatin in rats. Material and Method: 40 Wistar Albino rats (250-350g, 3-5 months old, male) were grouped into four groups with 10 rats in each group: Control group, cisplatin (20 mg/kg) group, ciplatin+sulphurous apricot group and cisplatin+NaHS (100 μmol/kg) group. The activities of SOD, CAT, GPx and CSE enzymes and the levels of MDA, GSH and GSSG were measured manually using spectrophotometric methods. Creatinine, Urea, Na, Cl, K, Ca levels and AST and ALT levels were measured using the kit with the help of a biochemistry autoanalyzer. Blood antiplatelet activity measurement was measured using the Chrono Log Antiplatelet Analyzer 200 system with the help of ristocetin and adenosine diphosphate (ADP) kit. Histological examinations of kidney tissues were performed. Results: Statistically significant results were obtained in antioxidant enzyme activities (CAT, CSE) and MDA level in kidney tissue in the cisplatin group compared to the control group. The same situation was observed in SOD and GPx enzyme activities, but it was not found to be statistically significant.