Thı-Qar'da idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen Klebsiella pneumoniae'nin bakteriyolojik ve moleküler karakterizasyonu
Bacteriological and molecular characterization of Klebsiella pneumoniae isolated from patients with urinary tract infections in Thi-Qar
  1. Tez No: 828595
  2. Yazar: AHMED HAYDER MUKHLIF MUKHLIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED KHASSAF ATYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biridir ve dünya çapında bir sağlık sorunu olarak varlığını sürdürmektedir. İYE enfeksiyonları üriner sistemin herhangi bir yerinde meydana gelmektedir. Klebsiella, idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların idrar örneklerinden E. coli bakterisinden sonra izole edilen ikinci bakteridir. Çalışmamız, Genel Hastane ve Böbrek Hastanesine başvuranlar için Klebsiella bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonunun prevalansını belirlemeyi ve antibiyotiklerin Klebsiella bakterileri üzerindeki etkisini bilmeyi amaçlamıştır. Çalışma için Genel hastane ve Böbrek hastanesindeki hastalardan 200 idrar örneği alınmıştır. Steril plastik kaplar kullanılarak örnekler besi ortamlarında kültüre edilmiştir. Ardından 24 saat boyunca 37°C'de inkübasyon yapılmıştır. Besi ortamları üzerinde büyüyen bakteriler tanımlanarak ve slaytlar hazırlanmıştır. Ardından boyama yapılarak bakteriler üzerinde mikroskopi testi, biyokimyasal testler ve antibiyotik duyarlılık testi gibi testler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kadınlarda Klebsiella bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu prevalansının erkeklerden daha yüksek olduğunu ve aynı zamanda 21-40 yaş grubundakilerin (%11,9) diğer yaş gruplarına oranla daha yüksek İYE insidansına sahip olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTIs) are one of the most common bacterial infections and remain a worldwide health problem. UTI infections can occur anywhere in the urinary tract. Klebsiella is the second bacterium isolated from urine samples of patients with urinary tract infections after E. coli. Our study aimed to determine the prevalence of urinary tract infection caused by Klebsiella bacteria and to know the effect of antibiotics on Klebsiella bacteria in patients admitted to General Hospital and Renal Hospital. For the study, 200 urine samples were collected from patients in the General and Renal hospitals. The samples were cultured in media using sterile plastic containers. Then incubation was performed at 37°C for 24 hours. Bacteria growing on the media were identified and slides were prepared. The bacteria were then stained and tests such as microscopy tests, biochemical tests and antibiotic susceptibility tests were performed on the bacteria. The results showed that the prevalence of urinary tract infections caused by Klebsiella bacteria was higher in women than in men, and also that those aged 21-40 years (11.9%) had a higher incidence of UTI compared to other age groups.