Sıçanlarda radyoterapi sonrası random paternli deri fleplerinin yaşayabilirliği üzerine botulinum toksin a'nın etkisi
Effect of botulinum toxin a on the viability of randompatterned skin flaps after radiotherapy in rats:experimental study
- Tez No: 828598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERDAN SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Flepler günümüzde doku defektleri, kronik yaralarda ve cilt kanserlerinde en sık kullanılan rekonstrüksiyon tekniklerindendir. Flep türleri arasında random flepler özellikle rastgele deri flepleri rekonstrüksiyonda yaygın kullanılmaktadır. Flep ile rekonstrüksiyon genellikle alıcı sahada yetersiz kanlanmanın izlendiği alanlarda gereklidir. Bu yüzden flep operasyonları sonrası kayıplar genellikle dolaşım problemlerinden kaynaklanmaktadır. Radyasyon tedavisi kanser hastalarının tedavisinde önemli bir terapötik modalitedir. Radyoterapi almış dokular yara iyileşmesi açısından cerrahi zorluk teşkil eder. Çalışmamızda sıçanlarda radyoterapi sonrası random paternli deri fleplerinin dolaşım problemlerinin Botulinum toksin A ile azaltılması ve flep sağ kalımına etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada 21 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele yedişer olacak şekilde üç gruba ayrıldı.Kontrol ve sham kontrol grubunda birer denek kaybı nedeniyle çalışma 19 sıçan ile tamamlandı. Kontrol, sham kontrol ve BTX-A uygulaması yapılan deney grubu oluşturuldu. Bütün sıçanlara 20 gray dozunda X ışını uygulanıldıktan bir hafta sonra random paternli dorsal deri flebi oluşturuldu. Flepler eleve edilerek yerine 3/0 keskin ipekle sütüre edildi. Hemen sonrasında Sham kontrol grubuna 0.5 cc serum fizyolojik (%0.9.NaCL), deney grubuna 24ü/kg dozunda 0.5 cc serum fizyolojik ile hazırlanmış BTX-A enjeksiyonu yapıldı. Kontrol grubuna enjeksiyon yapılmadan sıçanlar 7 gün takip edildi. 7. Günün sonunda sonlandırma uygulanarak histopatolojik değerlendirme amaçlı örnekler alındı ve makroskopik değerlendirme uygulandı. Makroskopik inceleme nekrotik flep alanı / total flep alanı şeklinde hesaplandı. Gruplara göre değerler hesaplandığında kontrol grubunda nekroze flep alanı %40,18 sham kontrol grubunda nekroze flep alanı %31,70 ve deney grubunda nekroze flep alanı %25,84 olarak bulundu. Radyoterapi sonrası random paternli deri fleplerinde BTX-A uygulaması ile flep yaşayabilirliğini değerlendirdiğimiz bu çalışmada lokal BTX- A uygulamasının flep nekroz oranını anlamlı şekilde azalttığı yani flep yaşayabilirliğini arttırdığı sonuca ulaştık.
Özet (Çeviri)
Flaps are one of the most commonly used reconstruction techniques today for tissue defects, chronic wounds and skin cancers. Among the flap types, random flaps, especially random skin flaps, are widely used in reconstruction. Reconstruction with a flap is usually necessary in areas where insufficient blood supply is observed in the recipient area. Therefore, losses after flap operations are generally caused by circulation problems. Radiation therapy is an important therapeutic modality in the treatment of cancer patients. Tissues that have received radiotherapy pose a surgical challenge in terms of wound healing. In our study, the reduction of circulation problems of random pattern skin flaps after radiotherapy in rats with Botulinum toxin A and its effect on flap survival were evaluated. 21 female Wistar Albino rats were used in the study. The rats were randomly divided into three groups of seven each. Due to the loss of one subject in the control and sham control groups, the study was completed with 19 rats. Control, sham control and BTX-A applied experimental groups were created. A random pattern dorsal skin flap was created one week after all rats were administered X-ray at a dose of 20 gray. The flaps were elevated and sutured with 3/0 sharp silk. Immediately afterwards, the Sham control group was injected with 0.5 cc saline (0.9% NaCL), and the experimental group was injected with BTX-A prepared with 0.5 cc saline at a dose of 24 u/kg. The rats were followed for 7 days without any injection to the control group. At the end of the 7th day, termination was performed and samples were taken for histopathological evaluation and macroscopic evaluation was performed.Macroscopic examination was calculated as necrotic flap area / total flap area. When the values were calculated according to the groups, the necrotic flap area was found to be 40.18% in the control group, 31.70% in the sham control group, and 25.84% in the experimental group. 14 In this study, where we evaluated flap viability with BTX-A application in random pattern skin flaps after radiotherapy, we concluded that local BTX-A application significantly reduced the rate of flap necrosis, that is, increased flap viability.