Improving the performance of Iraqi contracting companies by applying the total quality management system
  1. Tez No: 828602
  2. Yazar: ALI AL-JABERI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma sürecinde Arapça ve yabancı dil kaynaklarının kullanılmasıyla kazanılan genel kaliteye ulaşmak için kalite fikirleri ve büyüme aşamaları bilgisi. ISO standartlarının belirlenmesi, bunların kapsamlı kalite yönetimiyle ilgisi ve yüklenici firmaların bunları alma yöntemleri tartışılmaktadır. Toplam kalite yönetim sistemlerinin müteahhitlik kuruluşlarında uygulanması gerçeğinden hareketle, uygulamadaki zayıf ve güçlü yönleri anket yoluyla tespit etmek ve ardından sonuçları yorumlamak, yargılarda bulunmak ve bu sorunları önlemek için çözümler üretmek. İçinde bulunduğumuz çağda, kalite yönetimi, operasyon yönetimini kapsamlı bir şekilde ele alan ve çoğu işletme ve hizmet üzerinde önemli bir etkiye sahip olan fikir ve trendlerden biri olmuştur. Toplam kalite yönetimi yaklaşımı, hataları oluşana kadar önleme, iş ve prosedürlere birlikte odaklanma, gerçeklere dayalı kararlar alma, iş gücünün uzmanlığından yararlanma, müşteri şikayetlerini azaltma, kalite yönetimi ve geliştirme çabalarına katkıda bulunan çalışanları ödüllendirme üzerine kuruludur. . Bir şeyler yaratırken tüm spesifikasyon yönergelerine uymayan kişiler, bir şeyler yaratırken spesifikasyonu etkili bir şekilde kullanmadılar. bu nedenle, veri analizi sırasında belirtimin kullanılma biçimiyle ilgili sorunlar vardır. Ve bu aşamada standartları karşılamayan şirketler, yakalayanlarla aynı sonuçları almıyor. Planlama aşamasındaki bazı işletmeler, şartname kullanımlarında bir eksiklik sergilediler. Bu nedenle, şu anda spesifikasyonlara bağlı değiller ve işletmelerin çoğunun uymadığı gibi, spesifikasyonun güvenlik kurallarını umursuyor gibi görünmüyorlar. Bu, insanların şartnamenin kurallarına ilgisiz olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Knowledge of the ideas of quality as well as the stages of its growth in order to achieve overall quality gained through the use of Arabic and foreign language sources in the course of the research. Identifying the ISO standards, their relevance to comprehensive quality management and the methods by which contracting firms might receive them are discussed. Positioned on the reality of the implementation of total quality management systems in contracting organizations, diagnosing weaknesses and strengths in the application through a questionnaire, and then interpreting the results, drawing judgments, and making solutions to prevent these problems. In the current era, quality management has been one of the ideas and trends that has taken a comprehensive look at operations management and has had a significant impact on most businesses and services. A total quality management approach is based on preventing errors until they occur, focusing on work and procedures together, making decisions based on facts, leveraging the expertise of the workforce, reducing complaints from customers, and rewarding employees who contribute to quality management and development efforts. Individuals who did not adhere to all the specification's guidelines when creating things did not effectively employ the specification when creating things. so, there are issues with the way the specification is used during data analysis. And companies that did not match the standards at this phase do not receive the same outcomes as those that did. Some businesses at the planning stage exhibited a shortcoming in their specification usage. Thus, they did not adhere to the specifications currently and do not appear to care about the specification's safety rules, as the majority of enterprises did not. This demonstrates that people are unconcerned with the specification's rules.