Elit karate sporcularında beyin yolakları analizi
Brain pathways analysis in elite karate athletes
- Tez No: 828603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Spor, Neurology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı elit karate sporcularıyla sedanter bireyler arasındaki beyaz madde beyin yolakları farklılıklarının belirlenmesi ve elit karate sporcularının başarı puanları ile motor yolak sayıları ve hacimleri arasındaki ilintinin hesaplanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 18-35 yaş aralığında, Karate branşında en az 10 yıl tecrübesi bulunan, 13 elit karate sporcusu ile 13 sağlıklı sedanter bireyin verileri analiz edilmiştir. 3T MR ile toplanan verilerden fraksiyonel anizotropi (FA) değerleri gruplar arasında karşılaştırılmıştır. İki grup arasındaki farklılıklar, yolak tabanlı uzamsal istatistik (TBSS) iskelet haritaları yardımıyla ortaya çıkarılmış ve elit karate sporcularıyla sedanterler arasındaki beyaz madde beyin yolaklarındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Traktografi yöntemiyle beyaz madde yolakları ortaya çıkarılmış, SMATT atlası kullanılarak motor yolaklar tespit edilmiştir. Track Vis yazılımı aracılığıyla motor yolak boyutlarına ulaşılmıştır. Elit karate sporcularıyla sedanter bireylerin motor yolak boyutları bağımsız örneklem t testi ile karşılaştırılmıştır. Elit karate sporcularının WKF ölçütlerine göre hesaplanan başarı skorları ile motor yolak boyutları arasındaki ilişki ise Spearman korelasyonu ile incelenmiştir. Bulgular: Elit karate sporcularıyla sedanter katılımcılar arasında eksternal kapsülde farklılık görülen bölgenin ortalama FA değerleri gruplarda sırasıyla 0,68 ve 0,599'dur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to determine the differences in white matter brain pathways between elite karate athletes and sedentary individuals and to calculate the correlation between elite karate athletes' ranking scores and motor pathway numbers and volumes. Materials and Methods: In the study, the data of 13 elite karate athletes and 13 healthy sedentaries aged between 18-35 years, with at least 10 years of experience in karate were analyzed. Fractional anisotropy (FA) values from the data collected with 3T MR were compared between the groups. The differences between the two groups were revealed with the help of pathway-based spatial statistics (TBSS) skeletal maps and the differences in white matter brain pathways between elite karate athletes and sedentary individuals were revealed. White matter pathways were revealed by tractography and motor pathways were identified using SMATT atlas. Motor pathway dimensions were obtained using Track Vis. Motor pathway dimensions of elite karate athletes and sedentary individuals were compared by independent sample t test. The relationship between the success scores of elite karate athletes calculated according to WKF criteria and motor pathway dimensions was analyzed by Spearman correlation. Results: The mean FA values of the region of difference in the external capsule between elite karate athletes and sedentaries were 0.68 and 0.599.