Enhancing the application of sustainable energy in Iraq by designing of pump storage hydropower network
- Tez No: 828607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sürdürülebilir enerji konusu, bu enerji kaynağı olarak incelenecek kadar önem arz etmektedir. kirleticilerin birikmesi için çevreye hizmet edebilir ve iyileştirebilir çeşitli sektörlerde gelişme. Hidroelektrik, temel alınabilecek bu enerjilerden biridir. barajların olduğu bölgede suların düşmesi. Irak'ta artan nüfus arayışlara yol açıyor birçok kişi tarafından benimsenebilecek daha fazla elektrik kaynağı türünün kullanımını geliştirmenin yolları su kaynakları üzerine yapılan barajlardır. Çalışma derecesi incelendi Barajın yıkılmasından sonra hidroelektrik sistemlerinin inşa edilmesinden elde edilebilecek iyileştirme Musul, Dukan ve Darbandikhan'ın gövdesi. Her bir baraj için su yüksekliğinin değişimi rezervuar yüzeyleri tespit edilmiştir. Çalışma, CBS'yi işlemek için Surfer programını kullandı baraj bölgelerinin bilgisi ve kontur çizgilerinin değerlendirilmesi. Çalışma analiz etti hidroelektrik santrallerinden bunlara yönelik akışa göre yararlanma yeteneği bölgeleri, memba bölgelerinin topografyası ve hava koşulları. Her bir baraj su miktarı dengesi açısından analiz edilmiştir. için aylık kafada öngörülen değişiklik üç baraj, nehir boyunca mevcut yük çeşitliliğini göstermek için özel tablolara yerleştirildi. operasyon süresi. Türbinlere doğru basma yüksekliği ve mevcut deşarj (bir parçası olarak) toplam çıkış) güç miktarını bulmak için güç denkleminde dikkate alınmıştır. üç baraj için her ay üretilebilir. Üretilen güçler açıklandı tablolarda. Sonuçlar, Musul Barajı'nın aşağıdakileri takiben en yüksek miktarda güç verebileceğini göstermiştir: Dukan ve Darbandikhan barajları tarafından. Çalışma rakamlarla gösterildi (Microsoft Excel kullanılarak program) her ay için üretilen bu güç miktarlarının doğruluğu. Çalışma, etkili formüller elde etmek için Matlab programı desteğiyle korelasyon teknikleri Türbinlere doğru giriş hızlarını üretilen güç miktarı ile ilişkilendirin. formüller her ay için bölünen üç baraj için tablolarda belirlendi.
Özet (Çeviri)
The matter of sustainable energy is so significance line to be studied as this source of energy can serve the environment for the accumulation of pollutants and can improve the development in various sectors. Hydropower is one of these energies that can be based on the falling of water in the region of dams. In Iraq, the increasing of population lead to seek the ways to enhance the using of more types of electrical source that can adopt by the many dams that constructed on the water resources. The study examined the degree of improvement that can be obtained from construction of hydropower systems after the dam's body of Mosul, Dukan, and Darbandikhan. For each dam, the variation of height as the water surface of reservoirs were detected. The study used the Surfer program to process the GIS information of the dams regions and evaluation the contour lines. The study analyzed the ability to take the benefits from hydropower stations according to the inflow toward these regions, the topographic of the upstream areas, and the weather conditions. Each dam was analyzed with respect to water quantity balance. The predicted change in head per month for the three dams were set in specific tables to show the variety of available head along the period of operation. The head and the available discharge toward the turbines (as portion of the total outflow) were considered in the power equation to find the amount of power that could be generated in each month for the three dams. The generated powers were explained in tables. The results indicated that the Mosul Dam can give highest amount power following by Dukan and Darbandikhan dams. The study showed in figures (using Microsoft Excel program) the verity of these amounts of generated powers for each month. The study use the correlation techniques with supporting of Matlab program to derive effective formulas that link the inflow rates toward the turbines with the amount of power generated. The formulas were set in tables for the three dams that divided for each month.