Lise öğrencilerinde internet bağımlılık düzeyi ve etkileyen etmenler
Internet addiction level and influencing factors in high school students
  1. Tez No: 828614
  2. Yazar: ESRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırma lise öğrencilerinde internet bağımlılığı düzeyini belirlemek ve etki eden nedensel etmenleri saptamak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmayı Altınekin ilçe merkezindeki liselerin tamamında öğrenim gören 430 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini içeren Kişisel Bilgi Formu 1-2, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ) ve Spielberger Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Lise öğrencilerinin yaş ortalaması 15,7±1,3 yıldı ve YİBÖ toplam puanı 32,4±17,8 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin %0,7'si (Kadınların %0,9'sı, erkeklerin %0,5'i) patolojik internet kullanıcısı ve %15,8'si sınırlı semptom göstermekteydi (Kadınların %19,7'si, erkeklerin %11,2'si). Araştırmanın kesitsel kısmında İmam Hatip Lise'sinde ve ailesinde üç çocuğa sahip olanlarda internet bağımlılığı puanları anlamlı şekilde yüksekti. Araştırmanın nested vaka kontrol kısmında patolojik internet kullanıcısı ve sınırlı semptom gösterenler birleştirilerek problemli internet kullanımı (PİK) vaka grubunu oluşturdu ve prevalans %16,5 olarak saptandı. Öğrencilerde düzensiz uykusu olanların, yeterli ve dengeli beslenmeyenlerin, günlük internet kullanım süresi fazla olanların, sosyal medyada paylaşım yapanların, paylaşılanları tıklayanların, yemek yemeyi erteleyenlerin, kendini internet bağımlısı görenlerin, pandemide değişim yaşayanların, internetsiz vakit geçiremeyenlerin, haftalık harçlık miktarı fazla olanların, boş zaman aktiviteleri, kullanım amacı, internet kullanımını öğrenme yeri, internet sitesi, site üyeliği, sağlık problemleri yaşama durumu ve kaygı arasında PİK ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Lise öğrencilerinde internet bağımlılığı önemli bir halk sağlığı sorunudur (Yaklaşık beş öğrenciden birisi problemli internet kullanıcısıdır). Internet bağımlılığı düzeyinin tespit edilmesi ve etkili faktörlerin belirlenmesi internet bağımlılığını önleme hususunda yapılacak müdahale çalışmaları için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the level of internet addiction in high school students and to determine the causal factors affecting it. Materials and Methods: The study consisted of 430 students studying in all high schools in Altınekin district center. The data of the study were collected by using Personal Information Form 1-2, Young Internet Addiction Scale (YIAS) and Spielberger State Trait Anxiety Inventory. Results: The mean age of the high school students was 15.7±1.3 years and the total score of the YIAS was 32.4±17.8. 0.7% of the students (0.9% of females and 0.5% of males) were pathological internet users and 15.8% of them had limited symptoms (19.7% of females and 11.2% of males). In the cross-sectional part of the study, internet addiction scores were significantly higher in Imam Hatip High School and in those who had three children in their families. In the nested case-control part of the study, pathological internet users and those with limited symptoms were combined to form the problematic internet use (PIU) case group and the prevalence was 16.5%. PIU was found to be associated with those who had irregular sleep, those who did not have adequate and balanced nutrition, those who had more daily internet usage time, those who shared on social media, clicked on what was shared, postponed eating, considered themselves internet addicts, experienced changes in the pandemic, could not spend time without internet, had more weekly allowance, leisure time activities, purpose of use, place of learning internet use, website, website membership, having health problems and anxiety. Conclusion: Internet addiction in high school students is an important public health problem (approximately one in five students is a PIU). Identifying the level of Internet addiction and determining the effective factors are important for intervention studies to prevent Internet addiction.