A comparative study of sustainable building materials effect using BIM
- Tez No: 828613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
U-değeri olarak da bilinen termal verimlilik, bir malzemenin termal niteliklerinin bir ölçüsüdür. nedeniyle yapı elemanları aracılığıyla ısı kaybını belirlemek için çok önemli bir kriterdir. ısı iletimi için. Binanın ısıl özelliklerine bağlı olarak hesaplanabilir. bileşenler. Kompozit duvarların termal özelliklerinin iyileştirilmesi, gibi binalar için yüksek enerji ve çevresel performans kriterleri elde etmek sıfır enerjili yapılar. Geleneksel yapıyla karşılaştırıldığında, kompozit duvarlar sürdürülebilirlik, maliyet etkinliği, inşaat süreci ve işçi güvenliği. nedeniyle yüksek Yapısal malzemelerin ısıl iletkenliği, duvar elemanlarında ısı köprüleri oluşabilir. Bu inşaat yaklaşımının avantajlarına rağmen. Bu çalışmada, etkisi ısı yalıtım katmanlarının kompozit duvarların performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Birçok Kompozit duvar tipleri bu amaçla dört farklı iklim koşulu kullanılarak test edilmiştir. Irak'taki bölgeler. Termal geçirgenliği belirlemeye yönelik bu yöntem, basitçe şunları gerektirir: iç ve dış hava sıcaklıklarının yanı sıra duvar malzemesi özellikleri. Üç Irak'ta dört bölgeden kurulan sonuç türleri. İlk sonuç 21 tipi ısı yüküdür. kompozit malzemenin ikinci sonucu, kullanılan duvar kompozit malzemelerinin toplam maliyetidir. ve son olarak, geliştirilen T-TOPSIS.A yöntemi kullanılarak sonuçların sıralanması kapsamlıdır. istatistiksel analiz, Irak ikliminin ısı yükü üzerindeki doğrudan etkisini göstermektedir. Yalıtım malzemeleri arasındaki yapı ve etkinlik farklılıkları.
Özet (Çeviri)
Thermal efficiency, also known as U-value, is a measure of the thermal qualities of a building envelope and a crucial criterion for determining heat loss via building elements due to heat transmission. It can be calculated depending on the thermal properties of the building components. Improving the thermal properties of composite walls offers the potential to achieve high energy and environmental performance criteria for buildings, such as almost zero-energy structures. Compared to conventional construction, composite walls excel in sustainability, cost-effectiveness, the building process, and worker safety. Due to the high thermal conductivity of structural materials, thermal bridges can occur in wall elements notwithstanding the advantages of this construction approach. In this study, the effect of thermal insulation layers on the performance of composite walls is studied. Several composite wall types are tested for this aim utilizing the climate conditions of four distinct regions in Iraq. This method for determining thermal transmittance requires simply the temperatures of the interior and exterior air, as well as the wall material specifications. Three types of results founded from four zones in Iraq. The first result is the heat load of 21 type of composite material, the second result is the total cost of used wall composite materials and finally, is the ranking results using the developed method T-TOPSIS.A comprehensive statistical analysis demonstrates the direct effect of the Iraqi climate on the heat load of the building and the efficacy variations between insulating materials.