Sol dorsolateral prefrontal kortekse katodal TCDSuygulamasının görsel çalışma belleği üzerindeki etkisinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cathodal TCDS application on theleft dorsolateral prefrontal cortex on visual working memory
  1. Tez No: 828615
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇER ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yirminci yüzyılda ortaya çıkan elektrofizyolojik teknikler beyin bölgelerinin işlevlerini keşfetmeye yönelik araştırmaların önemli ölçüde önünü açmış ve beyin işlevlerinin anlaşılabilmesine yardımcı olmuştur. Öğrenme, hatırlama gibi bilişsel yetenekler başta olmak üzere birçok işlev elektrofizyolojik teknikler ile incelenmiş ve bu işlevlerin manipüle edilip edilemeyeceğine ilişkin birçok metot üzerinde çalışılmış ve bu metotlar denenmiştir. Bu neticede gerçekleşen çalışma belleğine ilişkin çalışmalar, bilişsel işlevlerin araştırılması sürecinde önemli bir alt boyutu oluşturmakta ve çalışma belleğinin manipülasyonu bu alt boyutta üzerine çokça çalışma yapılan bir alan olarak araştırmacıların karşısına çıkmaktadır. İlerleyen çalışmalar çalışma belleğini manipüle etme fikrini doğurmuş ve bu çerçevede birçok teknik denenmiştir. Bu tekniklerden birisi girişimsel olmayan transkraniyal doğru akım uyarımıdır (tDCS). Bu çalışmada, çalışma belleği ile ilişkisi kanıtlanmış bir beyin bölgesi olan sol dorsolateral prefrontal korteks üzerinden uygulanan 2 mA katodal tDCS uygulamasının görsel çalışma belleği üzerindeki incelenmiştir. Çalışmanın neticesinde katodal transkraniyal doğru akımın görsel çalışma belleğinde inhibe edici bir etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Electrophysiological techniques that emerged in the twentieth century significantly facilitated the way for research to explore the functions of brain regions and helped to understand brain functions. Many functions, especially cognitive abilities such as learning and remembering, have been examined with electrophysiological techniques, and many methods have been studied and tested to see if these functions can be manipulated. As a result, studies on working memory constitute an important subdimension in the process of investigating cognitive functions, and the manipulation of working memory is an area that has been widely studied in this sub-dimension. Further studies have led to the idea of manipulating working memory and many techniques have been tried in this framework. One of these techniques is transcranial direct current stimulation (tDCS), a non-invasive intervention method. In this study, 2 mA cathodal tDCS applied over the left dorsolateral prefrontal cortex, a brain region with a proven relationship with working memory, was examined on visual working memory. As a result of the study, cathodal transcranial direct current had an inhibitory effect on visual working memory.