Genel anestezi altında endodontik tedavi olan hastaların post-operatif değerlendirilmesi: Bir retrospektif araştırma Aydın/Türkiye
Post-operative evaluation of patients with endodontic treatment under general anesthesia: A retrospective research Aydin/Turkey
- Tez No: 828626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN DÖNMEZ ÖZKAN, DOÇ. DR. ÖZLEM KOCATÜRK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Diş Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, 2015-2022 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde genel anestezi altında endodontik tedavileri yapılan 15-67 yaş aralığında, şiddetli anksiyete nedeniyle başvuran veya özel ihtiyaçlı hastaların retrospektif olarak değerlendirmesi ve hastaların dental tedavileri, post-operatif ağrı, analjezik kullanımı, bulantı-kusma, kanama ve derlenme açısından dağılımını karşılaştırmak ve incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, 2015-2022 yılları arasında genel anestezi altında en az bir dişine endodontik tedavisi yapılan hastalara ait veriler incelenmiştir. Hastaların dosyalarından post-operatif ağrı, derlenme süresi, post-operatif analjezik kullanımı, post-operatif bulantı-kusma, post-operatif kanama bilgilerine ulaşılmıştır. Bu veriler özel ihtiyaçlı ve sağlıklı hastalarda olmak üzere 2 grupta incelenerek, post-operatif komplikasyon ve yapılan dental tedavilerin sıklığı açısından incelenmiştir. Verilerin istatistiksel olarak analiz edilmiştir (p=0.05). Bulgular: Genel anestezi altında tedavileri yapılan 15 yaşından büyük toplam 184 hastanın, 81'i kadın (%44) ve 103'ü (%56) erkektir. Hastaların 70'i (%38) sağlıklı, 114'ü (%62) özel ihtiyaçlıdır. Hastalar %50,5 oranında 15-25 yaş aralığındadır. Tüm hastaların ortalama ameliyat süresi 214.57±82.36 dk'dır ve ortalama derlenme süreleri 15.27±7.00 dk'dır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis study is to retrospectively evaluate the patients aged 15-67 years, who applied for severe anxiety or with special needs, who underwent endodontic treatment under general anesthesia at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Dentistry between 2015 and 2022, and to compare and analyze the distribution in terms of the dental treatment of the patients, post-operative pain, analgesic use, nausea-vomiting, bleeding and recovery. Materials and Methods: In this study, the data of patients who underwent endodontic treatment of at least one tooth under general anesthesia between the years 2015-2022 were examined. Post-operative pain, recovery time, post-operative analgesic use, post-operative nausea-vomiting, post-operative bleeding information were obtained from the files of the patients. These data were examined in 2 groups as special needs and healthy patients, and were examined in terms of post-operative complications and the frequency of dental treatments. The data were statistically analysed (p=0.05). Results: 184 patients over the age of 15 who were treated under general anesthesia, 81 of them (44%) were female and 103 (56%) of them were male. Of the patients, 70 (38%) were healthy and 114 (62%) were with special needs. 50.5% of the patients are between the ages of 15-25. The mean operation time of all patients was 214.57±82.36 minutes and the mean recovery time was 15.27±7.00 minutes.