Badminton sporcularına uygulanan 12 haftalık farklı antrenman yöntemlerinin bazı temel motorik özellikleri üzerine etkisi
The effect of 12-week different training methods applied to badmintonathletes on some basic motoric properties
  1. Tez No: 828627
  2. Yazar: MOATASEM AZEEZ KHALID AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araĢtırmada; badminton sporcularına uygulanan 12 haftalık pliometrik, elastik direnç lastiği ve core kuvvet antrenmanlarının bazı temel motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıĢtır. Bu amaç doğrultusunda 21 badminton sporcusu eĢit ve random olarak pliometrik (PG), elastik direnç lastiği (EG) ve core kuvvet (CG) antrenman gruplarına katıldılar. Her antrenman grubu 12 hafta süre ile haftada üç gün badminton antrenmanlarının yanı sıra deneysel antrenman uygulamasına katıldılar. 12 haftalık periyottan bir gün önce ve sonra dikey sıçrama, çeviklik, ağırlık topu fırlatma, otur uzan, el kavrama, Ģınav, sırt kuvveti, durarak uzun atlama, 10m-50m sürat, reaksiyon testleriyle motorik özellikleri; clear, drop ve smaç testleriyle de badminton temel teknik beceri özellikleri ölçüldü. Elde edilen veriler grup içi analiz için bağımlı gruplarda t testi, gruplar arası analiz için tek yönlü varyans analizi ve LSD post-hoc testi ile analiz edildi. Değerler ortalama, standart sapma, Ģeklinde sunuldu ve 0.05 anlamlılık düzeyinde incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to examine the effects of 12-week plyometric, elastic resistance and core strength trainings applied to badminton athletes on some basic motoric properties. For this purpose, 21 badminton players participated equally and randomly in plyometric (PG), elastic resistance elastic (EG) and core strength (CG) training groups. Each training group participated in the experimental training practice as well as badminton training three days a week for 12 weeks. One day before and after the 12-week period, vertical jump, agility, throwing a weight ball, sit and lie down, hand grip, push-ups, back strength, standing long jump, 10m-50m speed, reaction tests as motoric features; with the clear, drop and smash tests as badminton basic technical skills were measured. The obtained data were analyzed with paired samples t-test for within-group analysis, one-way ANOVA and LSD post-hoc test for between-group analysis. Values were presented as mean, standard deviation, and were analyzed at a significance level of 0.05.