Statistical analysis for the structural behaviour of two-way reinforced concrete slab
- Tez No: 828636
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Momentlerin döşeme dağılımı için katsayı dağıtım yöntemi şu şekilde analiz edildi: çalışma. Analiz, tüm mesnetler arasında kirişli döşeme durumu alınarak oluşturulmuştur. Çalışmada iki satır ele alındı: İlki ACI kod tablolarının açıklanmasıydı. dağılım katsayılarının yöntemi ile ilgilidir. İkinci hat, etkili olanı yapıştırıyordu. Momentler için hedef faktörlerini bulmak için parametreleri daha basit denklemlere dönüştürün. Negatif ve pozitif durumun olduğu iç paneller. Çalışma basitleştirici çıktıyı gösterdi kiriş yükseklik ve genişliklerinin ve ayrıca döşeme uzunluklarının etkisi incelenerek her yönde paneller. Çalışma, ortalama olarak αm'nin büyüklüğünü türetmiştir. panel şeridinin her iki tarafındaki kiriş ve döşeme için atalet momentinin etkisi. Çalışma daha sonra analiz tekniklerinde istatistiksel süreçlerin etkisini değerlendirerek karıştırılmıştır. ışın genişliği ve yüksekliği dağılım katsayısına ve meydana gelen değişime kiriş genişliği ve yüksekliği eşit olduğunda her bir değer için standart sapmanın belirlenmesi. Çalışma, bu durumu vaka için iki farklı varyasyon aşaması gösteren çizimlerle açıklamıştır. iç negatif moment katsayılarının, iç pozitif için bir değişim aşaması moment katsayıları. Çalışma, iç mekanın tanımlanmasını geliştirmenin yolunu gösterdi. negatif için ACI tablosu için türetilen denklemi bağlayarak moment katsayıları ve pozitif iç moment ve αm için türetilen denklem için. Çalışma desteklenen ANSYS tarafından durumların simüle edilmesiyle döşeme panelleri üzerindeki hareket momentlerinin davranış teorisi programı. her yöndeki normal gerilimler,iç panellerdeki momentler bölümü.
Özet (Çeviri)
The coefficients distribution method for the slab distribution of moments was analysis by the study. The analysis was built by taking the case of slab with beam between all supports. The study took two lines in the study: the first was the explanation of the ACI code tables related to the method of distribution coefficients. The second line was bonding the effective parameters into simpler equations to find out the destination factors for the moments in the interior panels in which negative and positive case. The study showed the simplifying output by examining the effect of the beams height and widths, and also the slab lengths of the panels in each direction. The study derived the magnitude of αm as it the average of the impact of the moment of inertias for beam and slab at each side of the panel strip. The study then mixed the statistical processes in the analysis techniques by evaluation the effect of the beam width and height on the distribution coefficient and the variation happened by identifying the standard deviation for each value when beam width and height been equal. The study explained this state by drawings that showed two stages of variation for the case of interior negative moment coefficients while one stage of variation for the interior positive moment coefficients. The study showed the way to enhance the identifying of the interior moment coefficients by linking the equation that derived for the ACI table for negative and for positive interior moment and the equation that derived for αm. The study supported the behavior theory of the moments action on the slab panels by simulating the cases by ANSYS program. the normal stresses at each direction showed the considerable attacking of the moments portion on the interior panels.