Assessment of bone thickness in the areas where mini screw assisted rapid palatal expansion appli̇ances will be placed according to different growth types by cone beam computed tomography
Farklı büyüme tiplerine göre mini vida destekli hızlı palatal genişletme apareyi'nin yerleştirileceği bölgelerdeki kemik kalınlığının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 828635
  2. Yazar: ÖZGECAN ÖCAL ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı büyüme tiplerine göre mini vida destekli hızlı palatal genişletme apareyinin (MARPE) yerleştirileceği bölgelerdeki kemik kalınlığının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: KIBT arşivinden dahil edilme kriterlerini karşılayan radyografiler randomize seçildi. Sefalometrik radyografiler dijital olarak analiz edilerek büyüme paternlerine göre üç gruba (düşük, normal ve yüksek açılı) ayrıldı (n=34). KIBT taramaları üzerinden yapılan ölçümler midpalatal düzlemin 3 mm ve 6 mm lateralinde olacak şekilde her iki tarafta yapıldı. Transversal kesitte, ön bölgedeki ölçüm noktaları 1.premoların distalinden, arka bölgedeki ölçüm noktaları 1.moların distalinden geçecek şekilde ayarlandı. Ölçümler sagittal kesitte, ön bölgede 30-45-90º açılarda, arka bölgede dik açıda palatal kortikal kemikten nazal taban kortikal kemiğine kadar 16 noktada yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the bone thickness in areas where miniscrew supported rapid palatal expansion appliance (MARPE) will be placed according to different growth types, using cone beam computed tomography (CBCT). Materials and Methods: Radiographs were randomly selected from the CBCT archive according to the inclusion criteria. Cephalometric radiographs were analyzed digitally and divided into three groups (low, normal and high angle) according to growth patterns (n=34). CBCT scans and measurements were made on both sides, 3 mm and 6 mm lateral to the midpalatal plane. In transversal section, anterior region measurement points were adjusted to pass through the distal of 1stpremolars, and posterior region measurement points were distal of 1stmolars. Measurements were made in sagittal section at 16 points from palatal cortical bone to nasal floor cortical bone at 30-45-90º angles in the anterior region and at 90º angle in the posterior region.