High rise buildings construction risk management based on multi-criteria decision analysis
  1. Tez No: 828651
  2. Yazar: SAJAD HAYDER KADHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüksek katlı bina proje risk yönetimi, uygun bir güvenlik marjı gerçekleştirmektir. mümkün olduğunca risksiz hale getirin. önce tüm hususlar dikkate alınmalıdır. yüksek katlı inşaat projeleri olası en yüksek olası güvenlik marjına sahip olabilir onlar için geliştirildi. Irak'ta, bu tür binaların en zorlu yönü, projelerin yönetilmesi ve risklerin doğru belirlenmesi için en etkin yöntem bu projelerle ilişkili. Bunun için, bu tezin amacı, faktörleri belirlemektir. inşaat projeleriyle ilişkili tehlikelere katkıda bulunan. 36 farklı kriter önceki çalışmalar ve süreçler tarafından sunulan araştırmalarda açıklanmıştır. riskin etkilerini belirlemek adımlara ayrılmıştır; Guttman'ı kullanmayı içerir ölçek, Likert ölçeği, bir risk matrisi kullanarak riskleri derecelendirme ve son olarak risklerin derecesini bulmak için çok kriterli karar verme (MCDM) kullanma. Etkisini keşfetmek için Bu yöntemin sahip olduğu MATLAB programından yararlanılmış ve sonuçlar BIM modeline uygulandı ve önemli sonuçlar gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
High-rise building project risk management is to perform an appropriate safety margin to make it the risk-free as possible. All considerations need to be taken into account before high-rise construction projects may have the highest possible prospective safety margin developed for them. In Iraq, the most challenging aspect of this type of building is to find the most effective method for the management of the projects and correctly identify the risks associated with those projects. For that, The objective of this thesis is to determine the factors that contribute to the dangers associated with building projects. 36 different criteria were accounted for in the research that was presented by previous studies and the processes to identify the effects of the risk are divided up into steps; it involves utilizing the Guttman scale, the Likert scale, rating the risks using a risk matrix, and, ultimately, using multicriteria decision-making (MCDM) to find the rank of risks. In order to explore the influence that this method has, the MATLAB program has been utilized, and the results have been applied to the BIM model and observed significant results.