Postmortem izole kalp bilgisayarlı tomografisinden kardiyak kalsiyum skorlaması ve otopsi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of cardiac calcium score and autopsy findings from postmortem isolated cardiac computed tomography
- Tez No: 828649
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Şüpheli ölümlerde ölüm nedeninin tespit edilmesi adli tıbbın önemli konularından birisidir. İskemik kalp hastalığı batı ülkelerinde ani ölümlerin en sık nedenini oluşturmaktadır. Koroner arter hastalığı, iskemik kalp hastalığının büyük çoğunluğunu kapsamaktadır. Postmortem anamnez ve klinik metodlardan yararlanma olanağının kısıtlı hale gelmesi koroner arter hastalığının tespit edilmesini daha kompleks hale getirmektedir. Agatston skorlaması, Bilgisayarlı Tomografi vasıtasıyla çeşitli dokularda biriken kalsiyum birikintilerini ölçebilen bir yöntemdir. Agatston skoru ile koroner arterler başta olmak üzere; aort, kalp kapakları, karotis ve femoral arterlerdeki kalsiyum yükü tespit edilebilmektedir. Koroner arter kalsiyum skoru, genel olarak koroner plak yükünü tahmin etmek ve gelecekteki kardiyak olay riskini belirlemek için kullanılan güvenilir ve noninvaziv bir tekniktir. Kardiyak ileri görüntüleme yöntemleri klinik olarak hastaların tanısında, risk sınıflandırmasında ve tedavisinde olduğu gibi, postmortem etiyoloji teşhisinde de adli olgularda tamamlayıcı yöntem olarak kullanılabilmektedir. Kardiyak nedenli ölümlerde yardımcı yöntem olarak koroner arter kalsiyum skorlama yöntemi de kullanılabilmektedir. Çalışmamızda Agatston Skorları ile koroner arter aterosklerozu ve koroner arter hastalığına bağlı ölümlerle arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve postmortem izole kardiyak Bilgisayarlı Tomografi'nin adli tıp pratiğinde uygulanabilirliği hususlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Medikolegal otopsisi yapılan olguların kalpleri diğer toraks organlarından ayrıldıktan sonra, rutin otopsi uygulamasını aksatmamak kaydıyla, görüntüleme yapılmasına engel olmayacak uygun bir hazneye konularak, izole kalp bilgisayarlı tomografisi çekildi. Ardından Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri incelenip Agatston skorlaması programı ile Agatston Skorları hesaplandı. Elde edilen bulgulara göre; koroner arter hastalığına bağlı ölümlerde, diğer ölüm nedenlerine göre; miyokard infarktüsü bulgusu bulunan vakaların, miyokard infarktüsü bulgusu bulunmayan vakalara göre; Agatston skorunun anlamlı şekilde daha fazla olduğu tespit edildi. Koroner arter aterosklerozuna bağlı darlık oranları ile Agatston skorunun arasında korelasyon mevcut olduğu tespit edildi. Ayrıca koroner arter darlıklarını tespit etmede KAKS >0 değerinin yüksek duyarlılık ve NPD'si olduğu, KAKS >400 değerinin ise yüksek özgüllüğü olduğu görülmüştür. Yaptığımız araştırma ve literatür taraması neticesinde postmortem KAKS ölçümünün adli tıp pratiğinde vakalardaki koroner arter hastalığının tespit edilmesinde yol gösterici olarak kullanılabileceği ancak tek başına ölüm nedenini belirleyebilmek için kesin kanıt niteliğinde olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the cause of death in cases of suspicious deaths is one of the important challenges in forensic medicine. Ischemic heart disease is the most common cause of sudden death in Western countries, and coronary artery disease accounts for the majority of cases. Limited access to postmortem anamnesis and clinical methods complicates the detection of coronary artery disease. The Agatston Score is a method that can measure calcium deposits in various tissues, including the coronary arteries, aorta, heart valves, carotid and femoral arteries, using computed tomography. The coronary artery calcium score is a reliable and non-invasive technique generally used to estimate coronary plaque burden and determine future cardiac event risk. Cardiac advanced imaging techniques can be used as complementary methods in forensic cases, such as in diagnosis, risk stratification, and treatment of patients, as well as in postmortem etiology diagnosis. The coronary artery calcium scoring method can also be used as an auxiliary method in cardiac deaths. The aim of our study was to investigate the relationship between Agatston scores and coronary artery atherosclerosis and deaths related to coronary artery disease, as well as to determine the applicability of isolated cardiac computed tomography in forensic practice. After the hearts of the cases that underwent medico-legal autopsy were separated from other thoracic organs, they were placed in a suitable container that would not interfere with imaging and isolated cardiac computed tomography was performed without disrupting routine autopsy procedures. Then, computed tomography images were examined and Agatston Scores were calculated using the Agatston scoring program. According to the findings, in deaths related to coronary artery disease, the Agatston Score was significantly higher compared to other causes of death, and cases with evidence of myocardial infarction had a significantly higher Agatston Score than those without. It was also found that the degree of stenosis related to coronary artery atherosclerosis was correlated with the Agatston score. Additionally, it was observed that a CACS >0 value had high sensitivity and NPD for detecting coronary artery stenosis, and a CACS >400 value had high specificity. Based on our research and literature review, it was concluded that postmortem CACS measurement could be used as a guide in detecting coronary artery disease in forensic practice, but it was not conclusive evidence for determining the cause of death alone.