Prematüre bebeklerde metabolik kemik hastalığı insidansı ve ilişkili faktörler
Incidence of metabolik bone disease of prematurity and related risk factors
  1. Tez No: 828655
  2. Yazar: ÇAĞLA UÇAR AYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Antenatal ve neonatal bakımdaki tüm gelişmelere karşın prematürenin metabolik kemik hastalığı (MKH) önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Tanı ve izlem kriterlerinde bir uzlaşma olmadığı için gözden kaçabilmekte, erken ve geç dönemdeki komplikasyonlarıyla prematüre bebeklerin sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle biyolojik belirteçlerle erken tanı ve izlem çok önemlidir. Bu çalışmada amacımız doğumda gestasyon yaşı ≤32 hafta olan prematüre bebeklerde biyokimyasal belirteçler yoluyla MKH gelişim sıklığını ve ile ilişkili risk faktörlerini belirlemektir. Retrospektif kesitsel olarak planlanan bu çalışmaya; 01.01.2018 ile 31.12.2022 tarihleri arasındaki 5 yıllık sürede en az 28 gün yatarak bakım ve tedavi görmüş, gestasyon yaşı ≤32 hafta olan prematüre bebekler alınmıştır. Veriler, elektronik kayıt sistemi (Nucleus) yolu ile, gerektiğinde yazılı dosyalara başvurarak toplanmıştır: Bebeklerin doğumdaki demografik özellikleri; anneye ve hastalıklarına ait bilgiler, gestasyonel patolojiler; bebeklerde kemik demineralizyonu açısından risk oluşturan ilaçların kullanımı ve klinik uygulamalar ile majör komorbiditelere ve beslenmeye ait parametreler, 2,4,6,8. haftalardaki kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri.
Özet (Çeviri)
Despite advances in the antenatal ve neonatal care, the metabolic bone disease (MBD) of prematuriy is still an important problem. Since a universal consensus is lacking regarding the diagnosis and management of the disease, it may go unnoticed, and result in serious complications threatening the short and long-term health of these infants. Thus, early diagnosis via biological markers and treatment have utmost importance. Our aim in this study is to evaluate the incidence of MBD and related factors in preterm infants with a gestational age ≤32 weeks admitted to our neonatal intensive care unit (NICU). This retrospective cross-sectional included the data collection of 185 preterm infants with a gestational age ≤32 weeks who were under care in our NICU during a 5 year period starting from the beginning of 2018. The data was collected through the electronic record system (Nucleus), written records were used when needed. Demographic characteristics of the infants at birth, maternal demographic data, pregestational and gestational diseases, gestational adversities, use of medicines and interventions with a potential risk for MBD, major comorbidities, some key nutritional data, and serum calcium (Ca), phosphorus (P), alkaline phosphatase (ALP) levels at 2,4,6,8 weeks were recorded.