Acil servise başvuran periferik arter hastalarında charlson komorbidite indeksi ile prognoz tahmini
Prognosis prediction with charlson comorbidity index in peripheral artery patients presenting to the emergency department
- Tez No: 828665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Periferik arter hastalığı vücutta zamanla artan sistemik aterosklerozun bir sonucu olarak meydana gelir. Çoğunlukla geriatrik yaş grubunda görülmekte olup morbidite ve mortalitesi yüksek olması sebebiyle halk sağlığı açısından önemli bir problem teşkil etmektedir. Birçok hastanın klinik takibinde aktif olarak kullanılan Charlson komorbidite indeksi, komorbid hastalıkları olanlarda ölüm riskini tahmin etmede altın standart kabul edilmiş bir skorlama sistemidir. Çalışmada öncelikli amacımız Charlson komorbite indeksinin periferik arter hastalarının prognoz tahminindeki yeri ve kullanılabilirliğini araştırmaktır. İkincil amacımız ise COVID-19 hastalığı ve aşılanma durumu ile periferik arter hastalığı görülme sıklığı ve mortalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma etik kurul onayı alınarak Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Polikliniğine Ocak 2018 ile Ekim 2023 tarihleri arasında başvuran ve klinisyen tarafından akut periferik arter hastalığından şüphelenilen olgularda retrospektif olarak gerçekleştirildi. Acil serviste periferik arter hastalığı bulguları olan ve ultrasonografi ya da tomografi ile değerlendirilip kalp ve damar cerrahisine konsülte edilen 18 yaşından büyük hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar konsültasyon notlarından kalp ve damar cerrahının tedavi tercihine göre değerlendirilip sistemdeki eski tanıları ve bu hasta grupları için istenen rutin hemogram ve koagülasyon testlerindeki veriler yaş, cinsiyet, COVID-19 geçirip geçirmemesi ve COVID-19 aşısı yaptırma durumlarına ait bilgiler kullanılarak 6 aylık mortaliteleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışma 197 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların 130'u kadın, 67'si erkekti. Altı aylık takipte kadınların %40,8'inin yaşadığı, %49,3'ünün öldüğü erkeklerin %59,2'sinin yaşadığı ve %50,7'sinin öldüğü tespit edildi. Charlson Komorbidite indeksinin istatistiksel olarak mortalite üzerine yüksek derecede anlamlı olduğu (p< 0,001) ve indekste bir birim artışın mortalite riskini %30 artırdığı görülmüştür (OR:1.3 (%95GA: 1.14-1.4);
Özet (Çeviri)
Prognosis Prediction with Charlson Comorbidity Index in Peripheral Artery Patients Presenting to the Emergency Department Background and Objectives: Peripheral artery disease occurs due to systemic atherosclerosis in the body that increases over time. It is mainly seen in the geriatric age group and poses a significant problem for public health due to its high morbidity and mortality. The Charlson comorbidity index, actively used in the clinical follow-up of many patients, is a scoring system accepted as the gold standard in predicting the risk of death in those with comorbid diseases. Our primary aim in the study is to investigate the place and usability of the Charlson comorbidity index in predicting the prognosis of peripheral artery patients. Our secondary aim is to examine the relationship between COVID-19 disease and vaccination status and the incidence and mortality of peripheral artery disease. Materials and Methods: This research was carried out retrospectively in patients who were admitted to the Emergency Polyclinic of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital between January 2018 and October 2023 and were suspected by the clinician of acute peripheral artery disease, with the approval of the ethics committee. Patients older than 18 years who were suspected of peripheral artery disease in the emergency department and consulted to cardiovascular surgery by ultrasound or tomography were included in the study. Patients were evaluated according to the treatment preference of the cardiovascular surgeon from the consultation notes and their 6-month mortality was evaluated by using the old diagnoses in the system and the data in the routine hemogram and coagulation tests requested for these patient groups, age, gender, whether they had COVID-19 and their COVID-19 vaccination status. Results: The study was conducted on 197 patients. 130 of the patients were women and 67 were men. At the six-month follow-up, it was determined that 40.8% of women lived and 49.3% died, while 59.2% of men lived and 50.7% died. It was observed that the Charlson Comorbidity Index was statistically highly significant on life status (p< 0.001) and that a unit increase in the index increased the risk of mortality by 30% (OR: 1.3 vii (95%CI: 1.14-1.4);