Elektrostatik püskürtme tekniğiyle bazı bitki koruma ürünleri uygulanmış fıstık çamı (Pinus pinea L. (Pinaceae: Pinales)) kozalaklarında fungal yükün belirlenmesi
Determination of fungal microbiota in pine (Pinus pinea L. (Pinaceae: Pinales)) cones treated with some plant protection products using electrostatic sypraying technique
- Tez No: 828671
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Bergama Kozak yaylasında kozalak verim kayıplarını azaltmaya yönelik ilaçlama programının elektrostatik ilaçlama tekniği ile uygulaması yapılan ve yapılamayan fıstık çamlarında (Pinus pinea L. (Pinaceae: Pinales)) ki kozalaklarda iç çürüklüğe yol açarak ciddi ekonomik kayıplara neden olan fungal patojenlerin varlığının saptanması amaçlanmıştır. Bergama Kozak Yöresinde Yukarıbeyli Köyüne ait Orman Zararlıları Genel Müdürlüğü'nün çok disiplinli projesinin yürütüldüğü üretim alanlarından toplanan fıstık çamı kozalakları oluşturmuştur. Tanılama aşamasında kullanılacak saf fungus kültürleri Ege Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü laboratuvarlarında kontrollü koşullarında yapay besi ortamında elde edilmiştir. Boa marka Stormking 3P4052 Model fıstık çamı ağaçlarının ilaçlamasına uygun düşük hacimli elektrostatik ilaçlama aleti ile ilaçlamalar yapılmıştır. Çalışmada ticari ismi, Signum (%26,7 Boscalid + %6.7 Pyraclostrobin) isimli fungisit, Requiem EC 152.3 152.3 g/L (Terpenoid Blend QRD 460) isimli insektisit, Crop-Set (893,80 g/L Lactobacillus acidophilus), ISR-2000 (855,81g/L Lactobacillus acidophilus) isimli bitki aktivatörleri ve yardımcı sinerjist madde olarak Inex (%20,3 Fatty Alcohol Ethoxylate, %1 Polydimethylsiloxane) preparatları kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda ilaçlama yapılan ağaçlarda boş iç fıstık sayısının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the presence of fungal pathogens that cause severe economic losses by causing internal rot in the cones of stone pines (Pinus pinea L. [Pinaceae: Pinales]) applied and not applied with the electrostatic spraying technique of the spraying program to reduce cone yield losses on the Kozak Plateau which is in Bergama. The cones of stone pines were collected from the fields where the General Directorate of Forest Pests carried out disciplined projects in the village of Yukarıbeyli in the Bergama Kozak Region. Pure fungus cultures to be used in the identification phase were obtained in the laboratories of the Ege University Department of Plant Protection under controlled conditions in artificial nutrient media. Spraying was done with a low-volume electrostatic sprayer, a Boa brand Stormking (Model 3P4052), which is suitable for spraying peanut pine trees. In the study, fungicide with the trade name Signum (Boscalid 26.7% + Pyraclostrobin 6.7%), an insecticide named Requiem EC 152.3 152.3 g/L (Terpenoid Blend QRD 460), Crop-Set (893.80 g/L Lactobacillus acidophilus), ISR- Plant activators named 2000 (855.81g/L Lactobacillus acidophilus) and Inex preparations as auxiliary synergist agents (20.3% Fatty Alcohol Ethoxylate, 1% Polydimethylsiloxane) were used. As a result of the study, it was observed that the number of hollow peanuts decreased in the sprayed trees.