Yeşil çay (Camellia sinensis) ekstraktlarının farklı tekniklerle enkapsülasyonu
Encapsulation of green tea extracts by different encapsulation techniques
  1. Tez No: 721628
  2. Yazar: SEVİNÇ TAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, yeşil çaydan elde edilen sulu ekstrakt püskürtmeli kurutma, elektrostatik ekstrüzyon, katı lipit nanopartikül olmak üzere 3 farklı teknikle enkapsüle edilmiştir. Her bir enkapsülasyon tekniğinde farklı kaplama materyalleri ve farklı işlem parametreleri çalışılmış ve elde edilen kapsüllerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Püskürtmeli kurutma ile enkapsülasyonda kaplama materyali olarak %20 ve %40 (%w/v) konsantrasyonlarda maltodekstrin ve nişasta kullanılarak 120˚C ve 140˚C giriş sıcaklıklarında mikrokapsüller elde edilmiştir. Elektrostatik ekstrüzyon tekniği ile enkapsülasyonda kaplama materyali olarak farklı konsantrasyonlarda (%3.5 ve %4.5, kütle/hacim) sodyum aljinat kullanılarak 30 ve 60 dk'lık jelasyon sürelerinde hidrojel mikroboncuklar elde edilmiştir. Katı lipit nanopartikül tekniğinde ise kaplama materyali olarak karnauba vaks ve balmumu kullanılarak farklı emülsiyon elde etme sürelerinde (5 ve 10 dk) ve farklı ekstrakt miktarları ile (15 ve 30 mL) kapsüller oluşturulmuştur. Kaplama materyallerinin ve uygulanan bazı işlem parametrelerinin enkapsülasyon etkinliği üzerine etkileri araştırılmış ve kapsüllerde yığın yoğunluğu, çözünebilirlik, partikül boyutu, SEM, su aktivitesi, nem, renk, antioksidan aktivite, termal stabilite analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca mikrokapsüllerin gastrointestinal sistem boyunca stabilitesi de in vitro sindirim modeli ile araştırılmıştır. Püskürtmeli kurutma tekniğinde enkapsülasyon veriminin %35.19-89.28 arasında olduğu, elektrostatik ekstrüzyon tekniğinde enkapsülasyon etkinliklerinin %38.93-78.32 arasında, SLN-melt dispersiyon tekniğinde ise %30.38-52.71 arasında olduğu tespit edilmiştir. En yüksek verimin kaplama materyali olarak MD kullanılarak elde edilen partiküllere ait olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aqueous extract obtained from green tea was encapsulated with 3 different techniques: Spray drying, electrostatic extrusion, solid lipid nanoparticle. In each encapsulation technique, different coating materials and different process parameters were studied, and the capsules were characterized. In encapsulation by spray drying, microcapsules were obtained at 120˚C and 140˚C inlet temperatures by using maltodextrin and starch at 20% and 40% (w/v) concentrations as coating material. In encapsulation by electrostatic extrusion technique hydrogel microbeads were obtained in gelation times of 30 and 60 minutes by using sodium alginate at different concentrations (3.5% and 4.5% (w/v)) as a coating material. In the solid lipid nanoparticle technique, by using carnauba wax and beeswax as coating material, capsules were formed with different emulsion acquisition times (5 min and 10 min) and with different extract amounts (15 mL and 30 mL). The effects of coating materials and some applied process parameters on the encapsulation efficiency were investigated and bulk density, solubility, particle size, SEM, water activity, moisture, color, antioxidant activity, thermal stability analyzes were performed on the capsules. In addition, the stability of the microcapsules throughout the gastrointestinal tract was investigated with in vitro digestion model. It was determined that the encapsulation yield was between 35.19-89.28% in the spray drying technique, the encapsulation efficiency was between 38.93-78.32% in the electrostatic extrusion technique, and between 30.38%-52.71% in the SLN-melt dispersion technique. It was determined that the highest yield belonged to the particles obtained by using MD as the coating material.