İmplant üretim toleransının implant-abutment arası mikro aralık ve sızdırmazlığa olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of implant manufacturing tolerance on microgap and microleackage between implant-abutment
  1. Tez No: 828672
  2. Yazar: ÖVGÜ ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT NİZAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İmplant ve abutmentların üretim süreci belli bir tolerans aralığı içinde tamamlanır. İmplant ve abutment boyutlarında üretim toleransından kaynaklı farkların olması muhtemeldir. Bu çalışmanın amacı üretim toleransının, implant-abutment arası mikro aralık ve sızdırmazlığa olan etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: İmplant-dayanak arasında mikro hareketin değerlendirilmesi için internal hibrit bağlantılı bir implant sisteminin iki farklı toleransa sahip implant ve abutmentları temin edildi. En düşük tolerans miktarına sahip örnekler Grup D, en yüksek tolerans miktarına sahip örnekler Grup Y olarak belirlendi. Her örnek iki yönlü bir çiğneme simülatörüne yerleştirildikten sonra, yük uygulandı ve bu sırada implant- abutment birleşimi üzerine devamlı olarak x-ışını verildi. X-ışını görünen ışığa dönüştürüldükten sonra yüksek hızda kayıt yapan bir cihaz ile video olarak kaydedildi. Elde edilen görüntülerin analiz edilmesi ile mikro hareket miktarları hesaplandı. Bulgular: Her iki grupta da implant-abutment arayüzünde 100N'a kadar olan yükler altında mikro aralık saptanmamıştır. 125N'dan itibaren ölçülebilen mikro aralık miktarı yüksek tolerans grubunda ortalama olarak daha fazla olsa da gruplar arasında istatistiksel anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
Aim: The manufacturing process of implants and abutments is achieved within a certain tolerance limit. There might be a difference between the dimensions of the implant and abutment. The aim of this study is to evaluate the effect of manufacturing tolerance on microgap formation between implant and abutment and sealing. Materials and Methods: Implants and abutments with an internal hybrid connection with two different tolerances were provided to evaluate the micromovement between the implant and abutment. The samples with the lowest tolerance amount were formed the Group D, and the samples with the highest tolerance amount were included in Group Y. After each specimen was placed in a bidirectional chewing simulator, the load was applied while an x-ray machined radiated continuously on the implant- abutment interface. After the x-ray was converted into visible light, it was recorded as video with a high-speed recording device. Micromovement amounts were calculated by analyzing the obtained images. Results: No microgap was detected at the implant-abutment interface under loads up to 100N in both groups. Although the amount of microgap that can be measured from 125N is higher in Group Y, the difference is not statistically significant between the groups (p>0.05). For both groups, the amount of microgap formed with the application of 125N, 150N, 175N and 200N loads increased statistically significantly. Conclusion: Micromovement can be observed parallel to the increasing force application in hybrid internal connections. The difference on tolerance may not have a significant affect at least up to a certain limit.