Environmental Influences on the Socialist 'Hero' in Germinal, The Iron Heel, Bread and Wine, and Blackout Nights
Germinal, Demir Ökçe, Ekmek ve Şarap ve Karartma Geceleri'nde Sosyalist 'Kahraman' Üzerindeki Çevresel Etkiler
  1. Tez No: 828706
  2. Yazar: BURCU ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAREN HATCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: California State University-Chico
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tarih boyunca insanlık yoksulluk ve tiranlık altında ezilmiştir ve yazarlar insanlık durumunu iyileştirmeye dair arzularını ifade etmek istedikleri için adaletsizlik karşısında mücadele edebiyatın ana temalarından biri olmuştur. Benzer ilgileri paylaşmak suretiyle, bu tez gerçekçi romanların halkları, çevreleri, değişik kültür ve zamanlarda sosyal adalet için mücadele eden sosyalist kahramanları nasıl sunduklarını incelemektedir. Bu çalışma yazılış sırasına göre dört romana -Emile Zola, Germinal (Fransa), Jack London, Demir Ökçe (ABD), Ignazio Silone, Ekmek ve Şarap (İtalya) ve Rıfat Ilgaz, Karartma Geceleri (Türkiye)- odaklanarak kültürel bağlamlar ne kadar farklı olursa olsun, fiziksel ve toplumsal çevrelerinin kahramanların bireysel gelişimleri üzerindeki etkilerinin onların arzuladıkları toplumsal değişimlerden daha fazla olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humankind has suffered from poverty and tyranny, and the struggle against injustice has been a central theme in literature as writers express their desires to improve the human condition. In sharing those concerns, this thesis explores how realist novels treated the peoples, environments, and socialist heroes who fight for social justice in different cultures and times. By focusing on four novels in historical sequence - Emile Zola's Germinal (France), Jack London's The Irone Heel (USA), Ignazio Silone's Bread and Wine (Italy) and Rıfat Ilgaz's Blackout Nights (Turkey)- this study finds that however different the cultural contexts, it is their environments, physical and social, that influences the heroes' individual development more than they affect any desired social changes.