Yetişkinlerde yeme bozukluklarının depresyon anksiyete ve stresle olan ilişkisi
The relationship of adult eating disorders with depression anxiety and stress
  1. Tez No: 828705
  2. Yazar: CANAN KIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yeme bozuklukları sosyokültürel, biyolojik ve psikolojik boyutları olan, tekrarlayıcı ve dünya genelinde yaygınlığı giderek artmakta olan hastalık grupları içinde yer almaktadır. Toplumun her yaş ve her gurubundan insanları etkilemesi ve bu etkinin boyutunun giderek artması sebebi ile bu konu birçok alanla yakından ilgilidir. Tedavisi karmaşık ve ayrıca uzun zaman alabilen zorlu süreçleri içerdiği için geniş kitlelere bu hastalıklar hakkında bilgilendirme ve eğitim verilmesini sağlayacak şekilde yürütülecek olan koruma ve önleme çalışmaları da oldukça önemlidir. Depresyon, anksiyete ve stres semptomlarının etkisiyle bozulmuş olan duygu, düşünce ve davranışlar sonucunda da yeme bozuklukları oluşabilmektedir. Bu hastalıklar yemek, vücut ve kilo konusunda yoğun şekilde düzensiz düşünce ve davranışlar ile karakterizedir. Yeme bozukluğu yaşayan bireyler yemekle ilgili davranışlarla başa çıkmakta zorluk çekmektedirler. Yeme durumunu kısıtlayan ya da fiziksel olarak aç olmamalarına rağmen büyük miktarlarda yemek yiyecek tüketebilen kişilerin bulunduğu türleri en sık karşımıza çıkan bozukluk tiplerindendir. Sonuç olarak, yaşamsal nitelik taşıyan bu hastalıklarda konulan doğru tanı ve yürütülen uygun tedavi planlamaları ile iyileşme sürecinde ilerlemeler meydana gelebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are among the disease groups with sociocultural, biological and psychological dimensions, which are recurrent and whose prevalence is increasing worldwide. This issue is closely related to many fields, since the society affects people of all ages and all groups, and the extent of this effect is gradually increasing. Since the treatment includes complex and difficult processes that can take a long time, prevention and prevention studies that will be carried out in a way that will provide information and education to large masses about these diseases are also very important. Eating disorders can also occur as a result of emotions, thoughts and behaviors that are impaired by the effects of depression, anxiety and stress symptoms. These diseases are characterized by intensely disorganized thoughts and behaviors regarding food, body, and weight. Individuals with eating disorders have difficulty coping with food-related behaviors. The types of people who restrict their eating status or who can consume large amounts of food even though they are not physically hungry are among the most common types of disorders. As a result, with the correct diagnosis and appropriate treatment plans in these vital diseases, progress can occur in the healing process.