Losses resulting from exceeding the specified time for completion and its impact on the status of the project and delay in utilizing services
- Tez No: 828713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma, bir inşaat projesinin maliyet ve program değerlendirmesini yönetmede BIM teknolojisinin kritik katkılarını ve rollerini tahmin etmek için yürütülür. Çalışma, çalışma hedeflerine ulaşmak için kesitsel bir çalışmaya (çevrimiçi anket anketleri kullanılarak) ve sayısal analize (REVIT nicelik alımı kullanılarak) dayanmaktadır. Bu yaklaşımlar, bir anket tasarlayarak ve bunu bir Google modeli kullanarak bir mühendislik uzmanları grubuna dağıtarak, belirtilen tamamlanma süresinin aşılmasından ve bunun projenin durumu üzerindeki etkisinden ve hizmetlerden yararlanmadaki gecikmeden kaynaklanan kayıpları etkileyen kritik faktörleri ele almak için hayati öneme sahiptir. projelerde öne çıkan faktörlerin önem dereceleri ve inşaat ve taahhüt sektörüne etkileri açısından değerlendirilmesi. Sonuçlar, inşaat malzemelerinin maliyetini, programını ve miktarını hesaplamak için sayısal REVIT miktar çıkarımının kullanılmasının mühendisler için önemli düzeyde zaman, çaba ve maliyet tasarrufu sağladığını göstermiştir. Ek olarak, manuel hesaplamalara kıyasla oldukça doğruydu. Ayrıca yürüten firmaların projelerin uygulanmasındaki gecikmelerde önemli bir neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma, projelerin uygulanmasındaki gecikmeyi etkileyen riskler olduğunu doğruladı ve bu riskler arasında inşaatın kötü yönetimi, zayıf iletişim, finansal, yasal, piyasa, politika ve politika ve teknik riskler yer alıyor.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to estimate the critical contributions and roles of BIM technology in managing the cost and schedule evaluation of a construction project. The study depends on a cross-sectional study (using online survey questionnaires) and numerical analysis (using REVIT quantity take-off) to achieve the study targets. These approaches are vital to address critical factors affecting losses resulting from exceeding the specified time for completion and its impact on the status of the project and delay in utilizing services by designing a questionnaire and distributing it using a Google model to a group of specialists in engineering projects and evaluating the most prominent factors in terms of the degree of importance and their impact on the construction and contracting sector. The results indicated that using the numerical REVIT quantity take-off to calculate the cost, schedule, and amount of construction materials provided significant levels of time, effort, and cost reduction for engineers. In addition, it was remarkably accurate compared with manual calculations. In addition, it was found that the executing companies are a significant reason for the delay in the implementation of projects. Moreover, the study confirmed that there are risks that affect the delay in the implementation of projects, and these risks include construction mismanagement, poor communication, financial, legal, market, policy and politics, and technical risks.