Ispanak mildiyösü (Peronospora effusa)'ne karşı bazı ilaçlama programlarının etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficacies of some spray programs against spinach mildew (Peronospora effusa)
- Tez No: 828719
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yaprağı yenen sebzeler grubunda yer alan ıspanak yetiştiriciliğinde kalıntı problemi gün geçtikçe önemli hale gelmektedir. Ayrıca ıspanak mildiyösü (Peronospora farinosa f. sp. spinaciae =P. effusa) (Peronosporales: Peronosporaceae) yeni ırklar oluşturarak çeşitli dayanıklılık mekanizmalarını da hızla kırmaktadır. Bu nedenle son yıllarda entegre mücadele yöntemlerinde bitki aktivatörlerinin de yer aldığı alternatif preparat kullanımı önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında da ilaçlama programlarında yer alabilecek bitki aktivatörleri kullanılarak bunların etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, İzmir'in Menemen İlçesi'ndeki hastalığa karşı duyarlı olduğu bilinen ıspanak (Spinacia oleracea var. L.) tarlalarında üretici koşullarında yürütülmüştür. Entegre mücadeleyi destekleyici kalıntı problemi olmayan ve bitki savunma mekanizmalarını destekleyici çeşitli bitki aktivatörleri ile ilaçlama programları tasarlanarak bunları etkinlikleri değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bitki aktivatörleri ile desteklenmiş olan ilaçlama programları, diğer programlara kıyasla ön plana çıkarak alternatif ürünlerin kullanımının desteklenebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Residue problem is gaining importance day by day in spinach cultivation. In addition, spinach downy mildew (Peronospora farinosa f. sp. spinacie = P. effusa) (Peronosporales: Peronosporaceae) fastly breaks resistance mechanisms by forming new strains. For this reason, the use of alternative preparations including plant activators in integrated pest management has gained importance in recent years. In this thesis, plant activators that can be included in spraying programs were used and their effects were evaluated. The study was made under producer conditions in spinach (Spinacia oleracea var. L.) fields known to be susceptible to the disease in Menemen, İzmir. Spraying programs with various plant activators that support integrated pest management, and without residue problems and support plant defense mechanisms were designed and their effectiveness was evaluated. As a result of the evaluations, it has been revealed that the spraying programs supported with plant activators stand out compared to other programs and the use of alternative products can be supported.