Adapazarı ve Osmaniye illerinde ıspanak mildiyösü (Peronospora farinosa f.sp. Spinaciae) yaygınlığının saptanması ve patojenin ırklarının belirlenmesi
The determination of spinach mildew (Peronospora farinosa f. sp. Spinaciae) population and pathogenic races in Adapazari and Osmaniye
  1. Tez No: 486776
  2. Yazar: TOLGA TABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Peronospora farinosa f. sp. spinaciae'nın neden olduğu ıspanak mildiyösü hastalığı birçok üretim yapılan arazide, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde sık ekimin yapıldığı tarlalarda yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışmada ıspanak yetiştiriciliği yapılan bölgeler; özellikle Adapazarı ve Osmaniye illerinde bu hastalığın ırk tespitleri araştırılmıştır. 2017 yılı itibari ile Dünya genelinde tespit edilen ıspanak mildiyösü hastalığının 16 ırkı olduğu bilinmektedir. Türkiye'de şimdiye kadar ıspanak yetiştiriciliği yapılan bölgelerde hangi ırklarının zarar yaptığı ve hastalık şiddeti tespit edilmemiştir. Bu çalışmada 2015 – 2016 yılı sonbahar ve kış ıspanak üretim sezonlarında, Adapazarı / Pamukova ve Osmaniye / Kadirli bölgelerinde 205 tarladan örnekleme yapılmıştır ve ırk tespiti amacı ile ayırtedici çeşitlerle denemeler kurulmuştur. 2015 – 2016 döneminde tarlalarda yapılan sörveyler sonucunda hastalık oranı Kadirli'de % 9, Pamukova'da %13 ve toplamda %12 olarak tespit edilmiştir. Adapazarı / Pamukova'da 2015 yılında yapılan deneme sonuçlarına göre ıspanak mildiyösününün 12. ırkı tespit edilmiştir. Osmaniye / Kadirli'de 2015 yılında yapılan deneme sonuçlarına göre ıspanak mildiyösünün 8. ırkı tespit edilmiştir. Toprak kökenli olan ıspanak mildiyösü hastalığının mücadelesinde tek bir mücadele yöntemi yerine farklı mücadele stratejilerinin birlikte kullanıldığı entegre mücadele programlarının uygulaması bu çalışmada birkez daha tespit edilmiştir. Bölgelerde tespit edilen ıspanak mildiyösü ırklarına karşı dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi hastalığın mücadelesi için ümit verici olmuştur. Bu çalışma SYNGENTA Firması tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spinach downy mildew disease caused by Peronospora farinosa f. sp. spinaciae has been widely seen in many frequent sown production areas in fall and spring seasons. In this study, race detection has been done in spinach cultivation areas, particularly in Adapazarı and Osmaniye provinces. As of 2017, it is known that in the world Peronospora farinosa f. sp. spinaciae has 16 races. In the region where spinach cultivation has been made up to now in Turkey, the disease increase and occurence of these races has not been determined. In this study, leaf samples collected from 205 fields in Adapazarı / Pamukova and Osmaniye / Kadirli regions during autumn and winter spinach production seasons of 2015 - 2016, and in order to race detection trials were set up with differantiel varieties in same regions. As a result of the farming surveys in the period of 2015 – 2016, disease severity was determined as 9% in Kadirli, 13% in Pamukova and 12% in totally. According to the spinach experiment results was made in 2015 in Adapazarı / Pamukova, race 12 of the spinach mildew race was observed. Also according to the spinach experiment results was made in in 2015 in Osmaniye / Kadirli, race 8 of the spinach mildew was observed. The application of integrated disease management programs where different struggle strategies are used together instead of a single control for the control of soilborne spinach downy mildew disease was once again determined in this study. Preference of resistant varieties against spinach mildew races identified in the regions has been encouraging for the disease control. This study was supported by SYNGENTA.