Improving vanets systems security against DDOS attacks by using machine-learning algorithm
  1. Tez No: 828736
  2. Yazar: NAAM MUDHAFAR YOUNUS ALKADIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Halihazırda geliştirilmekte olan hızlı ve devasa araç haberleşme sistemleri ile bir aracın kontrol edilip edilmediğini belirlemek için gelişmiş güvenlik için açık ve acil bir ihtiyaçtır. saldırıya uğradı. Bu nedenle, uygunsuz davranış tespit sistemi (MDS) adı verilen bir araç geliştirdik. Aracın harekete geçmesine yardımcı olmak ve olası zararları en aza indirmek için tasarlanmıştır. saldırganlar Araç iletişimini tehdit eden en tehlikeli saldırı biçimlerinden biri sistemler, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarıdır. VANET'lerin güvenliğini artırmak Bu tür saldırılara karşı, artık çok sayıda araştırmacının üzerinde düşündüğü bir konu, son derece etkili güvenlik yetenekleri sağlamak, makine öğrenimi (ML) teknikleri uygulamalı. NSL-KDD veya KDD-CUP99 veri kümeleri, mevcut veri setinin büyük bir bölümünün temelini oluşturur. araştırma. Bu veri kümelerine yapılan saldırılar eskiydi. Bu nedenle, yeni bir veri seti kullandık. OMNeT++, Veins ve Sumo tarafından oluşturulmuştur. Bu simülasyon sırasında yedi farklı türde saldırı yoğunluğu gerçekleştirildi ve MDS sistemlerini değerlendirmek ve tahmin etmek için XGBoost sınıflandırıcısı kullanıldı. Bu XGBoost sınıflandırıcı için medyan F1 puanı %99,70'ti ve bu net bir değeri temsil ediyordu. Sentetik Azınlık Yüksek Örneklemesini kullandığımız başka bir makine öğrenimi yöntemine göre avantaj Veri kümelerini sınıf dengelemek için teknik (SMOTE).
Özet (Çeviri)
With the fast and huge vehicular communication systems currently being developed, there is a clear and urgent need for advanced security to determine whether a vehicle has been attacked. Therefore, we developed a tool called the misbehavior detection system (MDS), which is intended to help the vehicle take action and minimize any potential harm from attackers. One of the most dangerous forms of attacks that threaten vehicular communication systems is distributed denial of service (DDoS) attacks. Increasing the security of VANETs against such attacks is a topic that a large number of researchers are now considering, to provide highly effective security capabilities, machine learning (ML) techniques were applied. NSL-KDD or KDD-CUP99 datasets form the basis for the greater part of the current research. Attacks on these datasets were outdated. Therefore, we used a new dataset generated by OMNeT++, Veins, and Sumo. Seven different types of attack densities were conducted during this simulation, and the XGBoost classifier was used to evaluate and predict MDS systems. The median F1-score for this XGBoost classifier was 99.70%, which represented a clear advantage over another ML method, where we used the Synthetic Minority Oversampling Technique (SMOTE) to class balance the datasets.