Sinif III hastalarda alt-ramec protokolü i̇le i̇skeletsel ve di̇ş destekli̇ protraksi̇yon yöntemleri̇ni̇n etki̇nli̇kleri̇ni̇n karşilaştirilmasi
Comparison of the effectiveness skeletal and dentalsupported protraction methods with alt-ramec protocolin class III patients
- Tez No: 828737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma maksiller protraksiyon için hibrit hyrax ve RME apareyine sahip, alt-Ramec protokolü uygulanan ve uygulanmayan hastaları eş zamanlı değerlendirerek, farklı ankraj ünitelerinden destek alan apareyler arasında yapılan tercihin ve genişletme protokolü seçiminin üst çene protraksiyonuna etkisini göstermeyi amaçlamıştır. Araştırmada Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na sınıf III maloklüzyon tedavisi görmek için başvuran hastaların lateral sefalometrik radyografileri kullanılmıştır. Hibrit hyrax apareyi ve alt-RAMEC grubu 15 (HH-Alt), RME apareyi ve Alt-RAMEC grubu 15 (RME-Alt), hibrit hyrax apareyi grubu 15 (HH) ve RME apareyi grubu 15 (RME) olmak üzere toplam 60 hastanın, tedavi öncesi ve sonrası 120 lateral sefalometrik filmi üzerinde açısal ve doğrusal analizler yapılmıştır. Normal dağılan parametrelerin dört grupta karşılaştırılmasında Oneway Anova ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanılmıştır. Değişkenlerin grup içi karşılaştırılmasında ise paired sample t testi, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanılmıştır. Çalışmadan edinilen bulgulara göre HH-Alt grubunun maksillanın öne getirilmesini en çok arttıran ve overjet düzeltimini en hızlı sağlayan grup olduğu görülmüştür. Bunu sırasıyla HH ve RME-Alt grupları takip etmektedir. HH grubu RME-Alt grubuna göre vertikal boyutta sağladığı kontrol ve daha az dental yan etkiye sahip olması nedeniyle ikinci en başarılı grup olarak görülmüştür. Dört tedavi kombinasyonu içerisinde iskeletsel etkinliği en az ve dental yan etkisi en fazla olan grubun RME grubu olduğu görülmüştür. Sonuçlar değerlendirildiğinde hibrit gruplarının konvansiyonel gruplara göre maksillayı daha hızlı ve etkili protrakte ettikleri, aynı zamanda maksillanın rotasyonunu azaltarak vertikal kontrolü de iyileştirdikleri görülmüştür. Alt-RAMEC prosedürünün maksillanın ilerletilmesine ve hızına katkı sağlarken, vertikal kontrol üzerinde bir iyileştirme yapmadığı görülmüştür. Maksillada görülen değişimler üzerinde apareyin hibrit veya konvansiyonel olmasının, alt-RAMEC protokolü uygulanıp uygulanılmamasından daha fazla önem taşıdığı fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to show the effect of choosing between appliances supported by different anchorage units and the choice of expansion protocol on maxillary protraction. For this purpose, patients with hybrid hyrax and RME appliances who underwent alt-RAMEC protocol and who did not were evaluated in four groups. Lateral cephalometric radiographs of patients who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for class III malocclusion treatment were used in the study. Angular and linear analyses were performed of 120 pre-treatment and post-treatment lateral cephalometric films of 60 patients, including hybrid hyrax apparatus and alt-RAMEC group 15 (HH-Alt), RME apparatus and Alt-RAMEC group 15 (RME-Alt), hybrid hyrax apparatus group 15 (HH) and RME apparatus group 15 (RME). Oneway Anova was used to compare the normal dispersing parameters in four groups and Tukey HDS test was used to determine the group causing the difference. Paired sample t test was used for intra-group comparison of variables and Chi-Square test was used for comparison of qualitative data. According to the findings obtained from the study, HH-Alt group was found to be the most effective and fastest group for the protraction of maxilla. This is followed respectively by the HH and RME-Alt group. The HH group was seen as the second most successful group due to the excellent vertical control it provides and fewer dental side effects. Among the four treatment combinations RME group had shown fewer skeletal develop and more dental side effect. When the results were evaluated, it was seen that the hybrid groups protracted the maxilla faster and more effectively than the conventional groups, and also improved vertical control by reducing the rotation of the maxilla. It was observed that while the Alt-RAMEC procedure contributed to the advancement and speed of the maxilla, it did not improve vertical control. The choice between hybrid or conventional appliances is more important than using alt-RAMEC protocol on protraction seen in the maxilla.