Halluks valgus cerrahisinin eklem farkındalığı üzerine etkisi
The effect of hallux valgus surgery on joint awareness
  1. Tez No: 828742
  2. Yazar: OĞUZHAN ÖZYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESAT UYGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 01.8.2021 – 01.09.2022 tarihleri arasında Halluk Valgus tanısıyla opere edilen hastalar üzerinde Unutulan Eklem Skoru – 12 (UES – 12) değerlendirme yönteminin ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Cemiyeti (AOFAS), Avrupa Ayak ve Ayak Bileği Cemiyeti (EFAS) ölçütleri kadar anlamlı değerler edebileceğini araştırmaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1.yıl olmak üzere tüm hastalara UES – 12, AOFAS ve EFAS ölçütleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Tıpta Uzmanlık ve Eğitim Kurulu'ndan (04.08.2021/İstanbul Karar No:2021/0417) onay aldıktan sonra başlanmıştır. Toplam 65 hastanın 79 ayağı çalışma dahilinde değerlendirilmiş olup ameliyat öncesi ve postoperatif İntermetatarsal açıları (İMA), Halluks Valgus Açıları (HVA), AOFAS, EFAS ve UES-12 skorları toplandı. Veriler ve elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen niceliksel iki grup değerlendirmelerinde Mann Whitney-U test kullanıldı. İki takip arasında ise normal dağılım gösterenlerde Paired Samples test kullanılırken normal dağılmayanlarda Wilcoxon Signed Rank test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the Forgotten Joint Score - 12 (UES - 12) evaluation method can be as meaningful as the American Orthopedic Foot and Ankle Society (AOFAS) and European Foot and Ankle Society (EFAS) criteria in the preoperative and postoperative periods on patients operated with the diagnosis of Hallux Valgus in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between 01.8.2021 - 01.09.2022. For this reason, all patients were evaluated with UES - 12, AOFAS and EFAS criteria preoperatively and 1 year postoperatively. The study was initiated after approval from Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Medical Specialization and Education Board (04.08.2021/Istanbul Decision No: 2021/0417). A total of 79 feet of 65 patients were included in the study and preoperative and postoperative Intermetatarsal Angles (IMA), Hallux Valgus Angles (HVA), AOFAS, EFAS and UES-12 scores were collected. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) was used for statistical analyses. Mann Whitney-U test was used for quantitative two-group evaluations that did not show normal distribution. Between two follow-ups, the Paired Samples test was used for those with normal distribution, while the Wilcoxon Signed Rank test was used for those without normal distribution.