Profesyonel futbolcuların maç performanslarının GPS teknolojisi ile karşılaştırılması
Comparison of match performance of professional footballers with GPS technology
- Tez No: 828750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada profesyonel futbolcuların maç performanslarının gps teknolojisi ile karşılaştırılmasını incelemektir. Çalışmaya Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) 3. liginde oynayan profosyonel 17 futbolcu katılmıştır. Katılımcıların yaş, boy ve kilo ortalamaları sırasıyla (24,21±3,24 yıl, 183,15±4,36 cm, 82,86±3,44 kg) olarak tespit edildi. Futbol takımının Tff 3. liğ son 6 resmi maçtaki galibiyet ve beraberlik skorlarında elde edilen performans verileri karşılaştırılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) Fitogether korea EPTS (Electronic Performance Tracking System) yelek kullanılmıştır. Gps yelek ile sporcuların maç esnasındaki toplam süre, kat ettikleri mesafe verileri elde edilmiştir. Verilerin analizinde spss 25 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için Kruskal Wallis H ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler; beraberlik ve galibiyet maç sonuçları sprint sayısı, sprint mesafesi parametresinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p.05). Galibiyet maç sonuçları arasındaki sprint sayısı, sprint mesafesi parametresinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p.05). Beraberlik maç sonuçları arasındaki kat edilen toplam mesafe, yüksek şiddetli koşu mesafesi, yüksek şiddetli koşu sayısı, sprint sayısı, sprint mesafesi, maksimum hız gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>.05). Sonuç olarak maç skorunun; kat edilen toplam mesafe, yüksek şiddetli koşu mesafesi, yüksek şiddetli koşu sayısı, sprint sayısı, sprint mesafesi, maksimum hız parametreleri üzerine etkisinin tartışmalı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the comparison of match performances of professional soccer players with GPS technology. Seventeen professional soccer players playing in the 3rd league of the Turkish Football Federation (Tff) participated in the study. The average age, height and weight of the participants were determined as (24.21±3.24 years, 183.15±4,36 cm, 82.86±3,44 kg), respectively. The performance data obtained from the football team's win and draw scores in the last 6 official matches of Tff 3rd league were compared. Global Positioning System (GPS) Fitogether korea EPTS (Electronic Performance Tracking System) vest was used as a data collection tool in the study. With the GPS vest, the total time and distance traveled by the athletes during the match were obtained. Spss 25 package program was used for data analysis. Kruskal Wallis H and Mann-Whitney U test were used for data analysis. The data obtained; There was a statistically significant difference between the groups in the number of sprints, sprint distance parameter of the draw and win match results (p.05). There was a statistically significant difference between the groups in the parameters of number of sprints, sprint distance (p.05). There was no statistically significant difference between the groups in total distance traveled, high intensity running distance, number of high intensity runs, number of sprints, sprint distance, maximum speed between the draw match results (p>.05). As a result, it can be said that the effect of match score on total distance traveled, high intensity running distance, number of high intensity runs, number of sprints, sprint distance, sprint distance, maximum speed parameters is controversial.