Vanet performance evaluation in terms of nodes distribution, mobility models, and routing protocols
  1. Tez No: 828751
  2. Yazar: WALEED KHALID FATHI ALBO ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde Araç Ad Hoc Ağları (VANET'ler) nispeten modern bir alan ve araştırmacılar için aktif bir alan haline geldi. Bu alan genişletildi ve“akıllı şehirler”ve“Nesnelerin İnterneti (IoT)”gibi birçok gerçek hayat uygulamasına dahil edildi. VANET ağlarının ana sorunu, güç ve bellek gibi VANET kaynaklarının tüketimidir. Ayrıca VANET düğümleri dinamik olduğundan ve zaman içinde hareket ettiğinden, ağların bağlanabilirliği de önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir. Bu tez, VANET ağlarındaki çeşitli senaryoları yansıtan deneyler tasarlamaktadır. VANET ağlarındaki birçok konu ve faktör de bu tezde incelenmiştir. Ağ kaynakları açısından VANET ağlarının tüm performansını (yani mobilite modelleri, yönlendirme protokolleri ve nesne dağıtımı) etkileyen birçok faktör vardır. Bu nedenle, bu tez, İnsan Hareketliliği modeli, Cauchy Uçuş Hareketliliği modeli ve İlişkili Yönler Hareketliliği modeli gibi farklı hareketlilik modellerini test etmeyi ve bunların“Sprey ve”gibi bazı yönlendirme protokollerini kullanırken“ağ kaynaklarının tüketimi”üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bekle“, ”Olasılıksal Sel“ ve Salgın. Ayrıca, Düzgün dağılım, Gauss (Normal) dağılım ve ”Power-law“ dağılımı gibi farklı dağılımların test edilmesi). Araştırmayı planladığımız kaynaklar, enerji kaynakları ve ”alışveriş edilen veri miktarı"dır. Tasarlanan deneylerde, her simülasyon bir hareketlilik modeli, düğüm dağılımı ve bir yönlendirme protokolünün bir kombinasyonunu içerir. Bulgular, her mobilite modelinin, yönlendirme protokolünün veya dağıtımın belirli bir uygulamada etkili olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, VANET ağının uygulamasının belirlenmesinin, bir simülasyon gerçekleştirmeden veya bir ağ tasarlamadan önce çok önemli bir adım olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Vehicle Ad Hoc Networks (VANETs) have become a relatively modern area and an active field for researchers. This area is extended and included in a lot of real-life applications such as“smart cities”and the“Internet of things (IoT)”. The main issue of the VANET networks is the consumption of the VANET resources such as power, and memory. Moreover, since VANET nodes are dynamic and move over time, the connectivity of the networks is also considered as an important issue. This thesis designs experiments that reflect a variety of scenarios in VANET networks. Many issues and factors in VANET networks have also been investigated in this thesis. There are many factors that affect the whole performance of VANET networks (i.e., mobility models, routing protocols, and things distribution) in terms of network resources. Therefore, this thesis aims at testing different mobility models such as the Human Mobility model, Cauchy Flight Mobility model, and Correlated Directions Mobility model, and study their effect on the“consumption of network resources”when using some routing protocol such as“Spray and Wait”,“Probabilistic Flooding”, and Epidemic. In addition, testing different distributions such as Uniform distribution, Gaussian (Normal) distribution, and“Power-law”distribution). The resources we plan to investigate are energy sources and the“amount of data exchanged”. In the designed experiments, each simulation includes a combination of a mobility model, nodes distribution, and a routing protocol. The findings showed that each mobility model, routing protocol, or distribution is effective in a particular application. As a result, it was found that determining the application of the VANET network is a crucial step before performing a simulation or designing a network.