Determination of the role of pyridostigmine treatment in myasthenia gravis disease at molecular level by infrared spectroscopy
  1. Tez No: 828749
  2. Yazar: CEREN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nöromüsküler kavşak hastalıklarından biri olan Myastenia gravis, 100.000 kişide 15-20 yaygınlığı olan nadir bir otoimmün hastalıktır. Pitoz ve iskelet kası zayıflığı, bu antikor aracılı hastalığın en karakteristik özellikleridir. Hastalarda çoğunlukla iskelet ve göz dışı kaslar etkilenmekle birlikte, bazı hastalarda solunum kaslarının şiddetli tutulumu görülür. Solunumda kullanılan kasların şiddetli tutulumu nedeniyle miyastenik kriz denilen ölümcül olabilen komplikasyonlar gelişir. Hastalık en az iki yıl sonra oküler MG'den jeneralize MG'ye ilerleyebilir. Oküler semptomları olan kişiler, oküler semptomlar hastalığın karakteristik belirtileri olduğundan, semptomatik tedavi olarak adlandırılan asetilkolinesteraz inhibitörleri ile tedavi alabilirler. Piridostigmin bu tedavi için en sık kullanılan ilaçtır. Asetilkolini hidrolize eden asetilkolinesteraz enziminin inhibisyonu ile nöromüsküler kavşakta asetilkolin miktarı artar. Böylece nöromüsküler iletim desteklenir. Bu tez çalışmasında, piridostigmin tedavisinin MG patogenezindeki rolü, piridostigmin kullanan ve kullanmayan hasta ve kontrol serumları karşılaştırılarak kızılötesi spektroskopi ile moleküler düzeyde araştırıldı. Sonuçlarımız, piridostigmin kullanımının MG'nin doymuş lipid, DNA konsantrasyonu ve protein fosforilasyonu üzerindeki yüksek etkisini azalttığını ve kontrol değerlerine yaklaştığını ortaya koydu. Bu sonuçlar, Piridostigminin, serum biyomoleküllerinde MG'nin neden olduğu değişikliklere karşı bir iyileşme etkisine sahip olduğunu açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Myasthenia gravis, one of the neuromuscular junction diseases, is a rare autoimmune disease with extensiveness of 15-20 per 100,000 people. Ptosis and skeletal muscle weakness are the most characteristic features of this antibody-mediated disease. Although skeletal and extraocular muscles are mostly affected in patients, violent involvement of respiratory muscles is observed in some of the patients. Due to the violent involvement of the muscles used in breathing, complications called myasthenic crisis, which can be fatal, develop. The illness may progress from ocular MG to generalized MG after at least two years. People with ocular symptoms may receive therapy with acetylcholinesterase inhibitors, called symptomatic therapy since ocular symptoms are characteristic signs of the disease. Pyridostigmine is the most commonly used medicine for this treatment. The quantity of acetylcholine is increased at the neuromuscular junction by inhibition of the enzyme acetylcholinesterase, which hydrolyzes acetylcholine. Thus, neuromuscular transmission is supported. In this thesis study, the role of pyridostigmine treatment in the pathogenesis of MG was investigated at the molecular level by infrared spectroscopy by comparing the serum of patients using and not using pyridostigmine and control. Our results revealed that the use of pyridostigmine reduced the elevated effect of MG on saturated lipid, DNA concentration, and protein phosphorylation and approaches the control values. These results clearly indicate that Pyridostigmine has a recovery impact against MG-induced alterations in serum biomolecules.