The role of technology in airline management and the quality of services for passengers
  1. Tez No: 828768
  2. Yazar: MUSTAFA MONES HATO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Havalimanlarımızda, daha iyi müşteri deneyimi, uygun maliyetler ve uçak uçuşlarında daha yüksek saat sayıları hedefleyen, operasyonel ağ verimliliğinin iyileştirilmesini garanti altına almayı amaçlayan hem teknolojilerde hem de daha yenilikçi süreçlerde sürekli iyileştirme arayışı esastır. . Ayrıca küreselleşen dünya, gezegenin her köşesinden daha fazla insanı getiriyor ve bu çalışma aynı zamanda ulusal süreçler ile dünyanın en verimli havalimanlarında uygulananlar arasındaki farkı azaltmayı hedefliyor. Makalenin amacı, havayolu şirketleri için işletme sonuçlarının oluşturulması üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri olan, yapay zeka kullanarak uçak çizelgeleme sürecinin performansını iyileştiren bir model geliştirmektir. Sonuçların hem sonuçların operasyonel yönetimini hem de müşteri memnuniyetini etkilediği ilgili bir konu olmak
Özet (Çeviri)
The continuous search for improvements in our Airports is essential, both in technologies and in more innovative processes that aim to guarantee the improvement of the efficiency of the operational network, aiming at a better customer experience, adequate costs and higher numbers of hours in aircraft flights. In addition, the globalized world brings more and more people from all corners of the planet and this study also aims to reduce the difference between national processes and those practiced in the most efficient airports in the world. The papers objective is to develop a model that improves the performance of the airplane scheduling process using artificial intelligence, with immediate and indirect effects on the construction of operating results for airline companies. Being a relevant subject where the consequences impact both the operational management of results and customer satisfaction