Eğitim yöneticilerinin entelektüel sermaye yönetim yeterliklerinin belirlenmesi (Samsun ili örneği)
Determining the intellectual capital management qualifications of education administrators (Case of Samsun province)
  1. Tez No: 828767
  2. Yazar: HASAN DAĞIDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, meslek liselerinde görev yapan okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin görüşlerine göre okul yönetiminin entelektüel sermaye yönetimi yeterlik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak ilişkisel tarama modelinde olan araştırmamızda ilk olarak bir ölçek geliştirilmiş; daha sonra da geliştirilen ölçek yardımıyla toplanan veriler araştırmanın amacı doğrultusunda nicel veri analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma, Türkiye'nin Samsun ilindeki meslek liselerinde görevli 691 öğretmen ve 212 okul yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada okul yöneticilerinin görüşlerine göre, görev yaptıkları okulların entelektüel sermaye yönetim yeterlik düzeylerinin yüksek olduğu, öğretmenlerin görüşlerine göre görev yaptıkları okulların entelektüel sermaye yönetim yeterlik düzeylerinin ise orta düzeye yakın olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. 21-30 öğretmen sayısına sahip olan okullarda görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre entelektüel sermaye yönetim yeterlik düzeylerinin, 41 ve üzeri öğretmen sayısına sahip olan okullarda görev yapan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. 6-10 yıl mesleki kıdeme sahip olan öğretmenlerin görüşlerine göre okul yönetiminin entelektüel sermaye yönetim yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. 1-5 yıl aynı kurumda hizmet süresine sahip olan öğretmenlerin görüşlerine göre okulların entelektüel sermaye yönetim yeterlik düzeylerinin, 11 yıl ve üzeri aynı kurumda hizmet süresine sahip olan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Araştırmada mesleki kıdem, öğretmen sayısı ve kurumdaki hizmet süresi değişkenlerinin öğretmenlerin görüşlerine göre entelektüel sermaye yönetim yeterlikleri üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to develop the scale of perceptions of school administrators and teachers' intellectual capital management competencies of school administration in vocational high schools. For this purpose, first of all, a scale was developed; The scale was developed, and data collected using this scale were analyzed quantitatively. The study involved 691 teachers and 212 school administrators from vocational high schools in Samsun, Turkey. The findings of the research indicate that school administrators generally have a high perception of intellectual capital management competencies in the schools they work in. Additionally, teachers working in schools with 21-30 teachers tend to have higher perceptions of intellectual capital management competencies compared to those working in schools with 41 or more teachers. The research also reveals that teachers with professional seniority of 6-10 years have higher perception levels of intellectual capital management competencies. Similarly, teachers with a service period of 1-5 years in the same institution tend to have higher perception levels compared to those with a service period of 11 years or more in the same institution. It is concluded that school administrators' intellectual capital management competencies perception levels are higher than teachers' intellectual capital management competencies perception levels. In the research, it was found that the variables of professional seniority, number of teachers and length of service in the institution have a significant impact on the perception of teachers' intellectual capital management competencies.