TV-col: A DQ her type cataclysmic variable binary system
'DQ Her' tipinde coşkun değişen x-ışın çift yıldızı olan TV-col'un ROSAT uydu datalarının spektral, zamansal ve uzaysal incelenimi ve sonuçları
  1. Tez No: 82876
  2. Yazar: MEHMET ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET DQ Her tipinde coşkun değişen bir X-ışın çift yıldızı olan TV Col, 0.1-2.4 keV enerji aralığında toplam 22557 saniye boyunca ROSAT PSPC ile gözlemlenmiştir. TV COL'un ROSAT X-ışm verilerinin tayfsal analizi sonucunda, kaynağın 0.1-2.4 lük enerji aralığına denk gelen bölgesinin, magnetik alanda ivmelenen yüklü parçacıklar sonucu radyasyon yaydığı anlaşılmış ve bu modelin öngördüğü parametreler ise; foton indeks T =-1.1100 ± 0.0587 ve hidrojen kolon yoğunluğu NH (1021cm2) = 0.17910.026 olarak bulunmuştur. ROSAT uydusunun, PSPC dedektör-penceresine, beyaz cücenin kend» etrafında dönüş periyodunun yaklaşık 11 katma denk gelen bir süre (22557sn) boyunca TV COL'dan gelen fotonlann çarpmasına karşılık, yapılan zamansal analiz sonuçlarında ; beyaz cücenin kendi etrafında dönüş periyod değerine (1900 sn ) rastlanamamıştır. Bunun olası sebebinin ise dünyamızın ROSAT uydusunu her 2100 sn lik periyotta bloke etmesi olarak düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A DQ Her type Cataclysmic Variable X-ray binary system, TV Colubae, was observed for 22557s with the ROSAT PSPC in the range 0. 1-2.4 keV. As a result of spectral analyses of the X-ray data of TV Col, it is seen that the best model to the 0.1-2.4 keV spectrum is a power law with photon index T = -1.1100 ± 0.0587 through a column density of NH (102Icm ~2) = 0.179 ± 0.026. Apart from the distinctive features exhibited by the source activity, the common process responsible for the soft X-ray emission regardless of the source state seems to be magnetic in origin. Although the total exposure time of TV Col observed by the ROSAT PSPC was 22557s which is expected to cover at least 1 1 complete spin periods of the white dwarf, the power spectrum obtained over the whole integrated data was not able to confirm the 32 minute (1920s) rotational period of the compact star due to the Earth blockage and fundamental cycle around 2100s imposed on the data by the satellite orbit.