Dramaturji ve dans bağlamında göç kavramının araştırılması
Researching the concept of migration in the context of dramaturgy and dance
- Tez No: 828771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ÖMER AKGÜL, PROF. TUĞÇE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez ve eser çalışması, göç kavramını, dramaturji ve dans bağlamında tartışmayı, araştırmayı ve bu bağlamda eser üretimini hedeflemiştir. Göçebeliğin sebepleri, biçimleri ve sonuçlarından örneklendirmelerle, bedendeki etkileri incelenmiştir. Koreografi çalışması ve hareket tasarımı araştırmasında özellikle Ortadoğulu göçmenlerin, bölgesel yasalar gereği sadece araçsız geçişin engellendiği, Rusya-Norveç arasında bulunan, Storskog sınırından ruhsatsız araç olma özelliğine sahip bisikleti kullanarak geçmesi koşulu temel alınmıştır. Söz konusu göç hareketinden ilhamla tez ve eser çalışması yapılırken insanlığın kadim meselesi göç kavramının tanımlanması, göç ve sanat alanlarının kesişim kümesinde yer alan eserlerin taramasının yapılması ve incelenmesi öncelikli araştırma yöntemi olarak belirlenmiştir. Eser oluşturma sürecinde, danışmanlarım, Prof. Tuğçe Ulugün Tuna ile Dr. Öğr. Üyesi Ozan Ömer Akgül'ün kıymetli geri bildirimlerinden yararlanılmış ve bu geri bildirimler doğrultusunda eser şekillenmiştir. Kavramsal çerçeve dahilinde yapılan araştırmalar ve ulaşılan örnek eserlerin incelenmesi bu tezin ve eserin oluşumuna temel teşkil etmiştir. Kadim göç meselesinin bir noktasında, Storskog sınırında, gerçekleşen göç hareketinden esinlenerek düo bir eser üretimi gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis and work of art aimed to discuss and research the concept of migration in the context of dramaturgy and dance to produce work in this context. The causes, forms, and results of nomadism and its effects on the body are examined with examples. The choreography study and movement design research were based on the condition that especially the immigrants from the Middle East who crossed the Storskog border between Russia and Norway using an unlicensed bicycle, where only vehicle-free passage was prevented as per the regional laws. While conducting thesis and work studies inspired by the aforementioned migration movement, defining the concept of migration which is the ancient issue of humanity, scanning and examining the works located at the intersection of migration and art fields have been determined as the primary research method. During the process of creating the work, my advisors, Prof. Tuğçe Ulugün Tuna and Dr. Ozan Ömer Akgül's valuable feedback was utilized, and the work was shaped in line with these feedbacks. The research carried out around the conceptual framework and the examination of the obtained sample works constituted the base of this thesis and the work. At one point in the ancient migration issue, a duo work was produced, inspired by the migration movement that took place at the border of Storskog.