The mediating role of the remote working model in the formation of cyberculture in learning organizations
Öğrenen örgütlerde siber kültürün oluşumunda uzaktan çalışma modelinin aracı rolü
- Tez No: 828770
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÖNÜL DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz dünyasında herhangi bir yerde, sosyal ilişkilerden alışverişe, eğitime kadar gündelik hayatın birçok yönünün giderek dijitalleştiğini gözlemlemek mümkündür. Siber kültür ise, siberuzayda oluşan veya siberuzay tarafından şekillendirilen tüm yaşam tarzlarını, pratikleri ve temsilleri tanımlamaktadır. Bu değişime ister istemez dahil olan iş dünyası da örgütlerin kültürlerini doğrudan etkilemiştir. Dijitalleşme sayesinde çalışanlar artık; nasıl, nerede ve ne zaman çalışacaklarını kendileri seçebilmektedirler. Bu çalışmada temel amaç, Siber Kültür ve Öğrenen Organizasyon Yönelimi arasındaki ilişkide Uzaktan Çalışma Modeli'nin aracı rolünü ve E-Öğrenmenin moderatör rolünü analiz etmektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda gerçekleştirilen nicel analizler, İstanbul ilinde sanayi sektöründe faaliyet gösteren küresel kuruluşlarda toplam 385 çalışanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen verilere çalışmanın amaçları doğrultusunda çeşitli istatistiksel analizler uygulanmıştır. Analizler sırasında SPSS 22 istatistik programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, analiz sürecinden sonra Öğrenen Örgüt Yönelimi ile Siber Kültür arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu ve bu ilişkide Uzaktan Çalışma Modeli'nin aracılık rolünün kısmen anlamlı olduğu görülmüştür. Ancak, e-Öğrenimin moderatör rolünün Öğrenen Organizasyon Yönelimi ve Siber Kültür arasındaki ilişki üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is possible to observe that many aspects of daily life, from social relations to shopping and education, are increasingly digitalized anywhere in the world. Cyberculture describes all of the lifestyles, practices, and representations that are formed in or shaped by cyberspace. The business world, which is inevitably involved in this change, has directly affected the cultures of organizations. Through digitalization, employees can choose how, where and when they work. In this study, the main aim was to analyze the mediating role of Remote Working Model in the association between CyberCulture and Learning Organization Orientation and the moderating role of E-Learning. Quantitative analyzes carried out in line with the purpose of the research were carried out with the participation of a total of 385 employees in global organizations operating in the industrial sector in Istanbul. Various statistical analyzes were applied to the obtained data from the participants in line with the objectives of the study. SPSS 22 statistical program was used during the analyses. Resultantly, after the analysis process it was observed that there is a significant and positive relationship between Learning Organization Orientation and Cyber Culture, and the mediating role of the Distance Working Model in this relationship is partially significant. However, the effect of the moderator role of e-Learning on the relationship between Learning Organization Orientation and Cyber Culture was not seen to be significant.