6. sınıf sosyal bilgiler dersinde sürdürülebilirlik bilinci kazandırmaya yönelik etkinliklerin öğrencilerin sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalıklarına etkisi
The effect of activities for sustainability awareness on students' sustainable living awareness in 6th grade social studies course
- Tez No: 828772
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇENGELCİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal Bilgiler dersi öğrencilerin içinde bulundukları toplumun etkin bir üyesi olarak toplumsal ve çevresel konularda bilinç ve duyarlılık geliştirmelerine katkı sağlar. Çevre sorunlarının giderek artarak tüm dünyada canlı yaşamını olumsuz biçimde etkilediği günümüzde sürdürülebilirlik kavramı da önem kazanmaktadır. Sosyal Bilgiler dersinde sürdürülebilirlik bilinci kazandırmaya yönelik etkinliklerin öğrencilerin sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalıklarına etkisini incelemeyi amaçlayan bu çalışmada, karma yöntem desenlerinden gömülü deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2021-2022 öğretim yılında Eskişehir ilinde bir devlet ortaokulunda 6. sınıf düzeyinde bir şubede öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Veriler, Akgül ve Aydoğdu (2020) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Yaşama Yönelik Farkındalık Ölçeği”(SYYFÖ) ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 24 Paket Programı ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise tümevarımsal analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde sürdürülebilirlik bilinci kazandırmaya yönelik etkinliklerin öğrencilerin sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalık düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin sürdürülebilirlik bilinci kazandırmaya yönelik etkinliklerin sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalık düzeylerine olumlu yönde etki ettiği görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırma sonuçları doğrultusunda Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalıklarını geliştirmeye dönük öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As an active member of the society, the Social Studies course contributes to the development of awareness on social and environmental issues among students. Today, the concept of sustainability is gaining importance, as environmental problems are increasing day by day and in negative forms all over the world. The aim of this study is to investigate the effect of activities for sustainability awareness on students' sustainable living awareness in 6th grade Social Studies course. The research was carried out according to the embedded experimental design which is one of the mixed-method designs. The participants consist of students attending in a 6th grade of a public secondary school in Eskişehir in the 2021-2022 academic year. Data were collected with“Sustainable Living Awareness Scale”(SLAS) developed by Akgül and Aydoğdu (2020), and semi-interviews with customers. Quantitative data were analyzed with SPSS 24 Package Program. Inductive analysis was used in qualitative data analysis. As a result of the research, it was found that activities for sustainability awareness significantly increased the sustainable living awareness levels of the students in the experimental group. Additionally, students emphasized that activities for sustainability awareness had a significant effect on the increase in sustainable living awareness level. In this context, suggestions put forth that activities for sustainability awareness can be used to improve students' sustainable living awareness levels in the Social Studies course.