Antik Mısır mitolojisi'nde Ra kültü
The cult of Ra in ancient Egyğtian mythology
- Tez No: 828774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAGEÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Mısır coğrafyasına hayat veren Nil Nehri'nin verimli topraklarına yerleşen Mısırlılar'ın dini çevresindeki diğer devletlere göre farklılık göstermiştir. Mısırlılar yeryüzünde ve gökyüzünde yaşayan ve yaşanılan doğaüstü olaylarının hepsine tek tek farklı tanrı isimleri vermişlerdir. Mısır bu sayede çok tanrılı inanca sahiptir. Mısır mitolojisinin en önemli tanrılarından biri olan Güneş tanrısı Ra, Mısır'daki yaşamın ana kaynağıdır. Ra'nın tasviri genellikle doğan başlı insan figürüdür. Bununla birlikte Ra'ya ait birden çok farklı ikonografiler bulunur. Güneş tanrısına ait birden çok efsaneler bulunur. Ra-Osiris ile Ra-Atum'un birleşmesi, Ra'nın gizli adı, Ra'nın gözü, Ra'nın Apep yılanıyla olan mücadelesi, Ra'nın yaşlılığı ve Ra'nın vekili olan Thoth'la olan efsaneleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Ra merkezi şehri olan Heliopolis'te Ra için inşa edilen tapınaklar bulunmaktadır. Bununla birlikte Abusir kenti de Güneş Tapınakları'nın yeri olarak seçilmiştir. Güneş Tapınakları'nın inşası V. Sülale döneminin kralların olan Userkaf zamanında başlar ve tapınakların inşası Menkauhor'a kadar devam etmiştir. Mısır kralları V. Sülale'den itibaren "Ra'nın adını kullanmışlardır. Bu sayede kralların merkezi otoritesi güçlenmiştir. Bu çalışmamızda Mısır coğrafyasında meydana gelen olaylar sonucunda insanların inançlarındaki değişimler, Mısır mitolojisinin ortaya çıkması ve bu süreçte yaşanılan mitolojik unsurlar, Mısır'ın tanrı ve tanrıçaları hakkında bilgi vereceğiz.
Özet (Çeviri)
According to the religious people of the Egyptians, who settled on the fertile ones of the Nile River, it is full of living spaces. The Egyptians gave the name of the events and supernatural events in the world and in the world. In this way, Egypt has a polytheistic belief. From the god Ra, one of the greatest in Egypt, the main design in Egypt. It is the image of Ra. together with a certain number of different iconographies. There are many legends about the sun god. There are the union of Ra-Osiris and Ra-Atum, the secret name of Ra, the eye of Ra, the struggle of Ra with the year of Apep, the old age of Ra, and the ones with Ra and Thoth. In addition, there are things to be built for Ra for Helio, the central city of Ra. Together, the specific city of Abusir is also the location of the Sun Statues. The construction of the solar constructions started with the Userkaf transactions, the kings of the V. Dynasty, and the construction of the productions will continue until Menkauhor. Egyptian kings used the name of“Ra”from the 5th Dynasty. In this way, the central authority of the kings was strengthened. Here are the events that took place in the events that took place in the history of Egypt on this date.