A study on the effects of small and medium enterprises development organization (KOSGEB) advanced entrepreneur support program on SMEs
KOSGEB ileri girişimci destek programının KOBİler üzerindeki etkileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 828773
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Girişimcilik günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkeler için ekonominin itici gücü olarak değerlendirilmektedir. Girişimci işletmeler ekonomiye canlılık kazandırmalarının yanı sıra yeni istihdam olanakları yaratarak sosyo-ekonomik dengenin korunmasını sağlarlar. Teknolojik ve bilimsel gelişmelerin ticarileşme derecesi de girişimcilik faaliyetlerine bağlıdır. Bu yüzden ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir olması girişimcilik kültürünün topluma yayılması ile mümkündür. Bununla birlikte küreselleşme ile birlikte ekonomiler arası etkileşimin artması, gelişen teknoloji, iletişim ve lojistik alanındaki gelişmeler işletmeler arası rekabeti yerelden küresel düzeye taşımıştır. Dünyada sosyal ve ekonomik gelişmişliğin sembollerinden biri olan girişimci KOBİ'lerin mevcut rekabet ortamında var olabilmek adına en ciddi sorunlarının başında finansman gelmektedir. Bu nedenle girişimci işletmelerin emekleme dönemleri sayılabilecek olan ilk yıllarında desteklenmeleri oldukça önemlidir. Ülkemizde girişimcilik kavramı neredeyse KOSGEB ile özdeşleşmiş durumdadır. KOSGEB uzun yıllardır yürüttüğü uygulamalı girişimcilik eğitimleri ve girişimcilik destek programları ile bu alandaki en önemli aktördür. Sağlıklı bir girişimcilik ekosisteminin oluşturulması, girişimciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, istihdam sorunlarının çözümü ve nihayetinde işletmelerin uluslararası piyasada rekabet edebilir seviyeye gelmesi KOSGEB'in görev ve sorumlulukları arasındadır. Bu çalışmanın amacı KOSGEB'in uygulamaya koyduğu İleri Girişimci Destek Programı'nın KOBİ'lere ve girişimcilik ekosistemine katkılarını incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde girişimcilik kavramı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde KOBİ kavramından bahsedilmiş, KOSGEB hakkında bilgilere ve KOSGEB İleri Girişimci Destek Programına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde 2019-2022 yılları arasında İleri Girişimci Destek Programından yararlanmaya başlamış girişimciler ile yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir. Programın istihdam edilen personel sayısı, net satış hasılatı, ihracat gibi göstergelere olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Hipotez testleri ile destek oranlarını etkileyen değişkenlerin ekonomik göstergelerle ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is considered as the driving force of the economy, especially for developing countries. Enterprises not only bring vitality to the economy but also create new employment opportunities and ensure the preservation of socio-economic balance. The degree of commercialization of technological and scientific developments also depends on entrepreneurial activities. Therefore, the sustainability of economic development is possible by spreading the culture of entrepreneurship to society. However, with globalization, the competition between businesses has moved from the local to the global level. Financing is one of the most serious problems of entrepreneurial SMEs. In Turkey, the concept of entrepreneurship is almost identified with Small and Medium Enterprises Development Organization (KOSGEB). KOSGEB's duties and responsibilities are to create a healthy entrepreneurial ecosystem, develop and support entrepreneurship, promote entrepreneurship culture, solve employment problems, and finally bring businesses to a competitive level in the international market. This study aims to examine the contributions of the Advanced Entrepreneur Support Program implemented by KOSGEB to the small and medium enterprises. The results of the study conducted with the entrepreneurs who started the support process by giving a commitment within the scope of the Advanced Entrepreneur Support Program between the years 2019 and 2022 were evaluated. It has been observed that the program has positive effects on issues such as the number of employed personnel, net sales revenue, and exports. In addition, the relations between the variables affecting the support rates and the economic indicators were examined by hypothesis tests.