The opinions of social science teachers on social media and values education: A qualitative research on the case of Bitlis-Ahlat
Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal medya ve değerler eğitimi üzerine görüşleri Bitlis-Ahlat örneği üzerine nitel bir araştırma
- Tez No: 828786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TEYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Okullarda görev alan ve toplumun geleceği için çalışan öğretmenler, sosyal medyanın bilinçli kullanılması ve bu konuda gençlerin doğru yönlendirilmesi hususlarında önemli bir konuma sahiptirler. Bu çalışmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal medyanın değerler eğitimi ile ilişkisi ve bu durumun etkileri üzerine görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal medya ve değerler eğitimi hakkındaki görüş ve önerilerinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda 2020-2021 öğretim yılında Bitlis/Ahlat'ta bulunan ortaokullarda görev yapmakta olan 15 sosyal bilgiler öğretmeninden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veri toplanmıştır. Toplanan veriler nitel analiz tekniklerinden içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin sosyal medya ve değerler eğitimine olan etkileri konusundaki görüş ve beklentileri kendi alanları, sosyal medyanın etki alanları, öğrenciler ve öğrencilerin doğru yönlendirilmeleri kapsamında değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre; öğretmenlerin yalnızca kendi alanlarında değil; toplumsal ve kişisel tüm değerler üzerinde sosyal medyanın etki sahibi olduğu ve sosyal medya kullanan tüm insanların ortak bilinç hususunda özenli olması gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers working in schools and working for the future of society have an important position in the conscious use of social media and in guiding young people in this regard. The aim of the study is to evaluate the opinions and suggestions of social studies teachers about social media and values education. In this context, data were collected by semi-structured interview technique from 15 social studies teachers working in secondary schools in Bitlis/Ahlat in the 2020-2021 academic year. The collected data were analyzed by content analysis method, one of the qualitative analysis techniques. The views and expectations of teachers on social media and its effects on values education have been evaluated within the scope of their own fields, impact areas of social media, and correct orientation of students and students. According to the findings obtained after the analysis; teachers are not only in their field; It has been understood that social media has an effect on all social and personal values and that all people using social media should be attentive to the common consciousness.